fot. R.Sobkowicz/Nasz Dziennik

PKN Orlen liczy, że do połowy roku uzyska zgodę KE ws. przejęcia Grupy Lotos

PKN Orlen podtrzymuje wcześniejsze założenia, iż uzyskanie niezbędnych zgód Komisji Europejskiej na przejęcie kapitałowe Grupy Lotos nastąpi do połowy 2019 r. – powiedział w czwartek członek zarządu płockiego koncernu ds. finansowych Wiesław Protasewicz.

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu akcjonariuszy.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, Protasewicz oświadczył, iż PKN Orlen „realizuje proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos zgodnie z koncepcją zadeklarowaną w liście intencyjnym”.

„Prowadzimy proces due dilligence oraz rozmowy z Komisją Europejską” – powiedział Wiesław Protasewicz.

Przypomniał, że płocki koncern przekazał dotychczas Komisji Europejskiej pakiet analiz, a 30 listopada 2018 r. złożył tam „wstępną, roboczą wersję wniosku o wyrażenie zgody na koncentrację w związku z planowanym przejęciem”.

Jak wyjaśnił Protasewicz, w wersji roboczej wniosku PKN Orlen, który trafił do Komisji Europejskiej, „szczegółowo opisano obszary działalności obu spółek”, w tym Grupy Lotos, „które będą istotne z punktu widzenia konkurencyjności na europejskich rynkach”.

„Przedstawiono również wstępne propozycje środków zaradczych, wynikających z wysokiej koncentracji w obszarach działalności, gdzie grupa PKN Orlen i Lotos są obecne” – dodał członek zarządu płockiego koncernu ds. finansowych.

Protasewicz zaznaczył przy tym, że „wersja robocza wniosku stanowi podstawę do wypracowania, wspólnie z Komisja Europejską, finalnej wersji”, w której znajdą się „precyzyjnie określone warunki, na bazie których” PKN Orlen będziemy mógł zrealizować transakcję przejęcia Grupy Lotos.

„Formalnie postępowanie Komisji Europejskiej w sprawie koncentracji rozpocznie się po złożeniu przez PKN Orlen ostatecznego wniosku. Zakładamy, że to złożenie i działania Komisji pozwolą na uzyskanie zgód antymonopolowych jeszcze do końca połowy 2019 r.” – oświadczył Protasewicz.

Jak anonsował wcześniej płocki koncern, w pierwszym etapie planuje on nabyć 32,99 proc. akcji Grupy Lotos od Skarbu Państwa, a następnie ogłosić wezwania na zakup jej akcji reprezentujących do 66 proc. ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu.

W kwietniu 2018 r. PKN Orlen rozpoczął proces badania kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej gdańskiej spółki, czyli tzw. due dilligence. Następnie, w listopadzie 2018 r. złożył do Komisji Europejskiej wersję roboczą wniosku o zgłoszenie koncentracji w związku z planowanym przejęciem kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos.

PKN Orlen podkreślał wcześniej, że „zgodnie z początkowymi założeniami, celem transakcji jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe”. Według płockiego koncernu, proces przejęcia Grupy Lotos „jest korzystny nie tylko dla obu spółek, ale całej polskiej gospodarki”.

„Fuzja Orlenu z Lotosem ma bardzo duże znaczenie zarówno dla obu firm, jak i polskiej gospodarki, dlatego sprawne przeprowadzenie procesu przejęcia Grupy Lotos to dla nas priorytet” – mówił w listopadzie 2018 r. prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w ówczesnym komunikacie koncernu. Podkreślał wtedy, iż koncern jest „w stałym kontakcie z Komisją Europejską”, a „klimat rozmów jest dobry”.

„Intensywnie pracujemy, aby utrzymać zakładany harmonogram transakcji” – oświadczył wówczas Obajtek.

W grudniu 2018 r. PKN Orlen ogłosił aktualizację swej strategii na lata 2019-22. Zastrzegł wtedy, iż dokument ten „nie uwzględnia procesu zakupu akcji i integracji z Grupą Lotos”.

„Po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej i nabyciu pakietu kontrolnego akcji spółki opublikowana zostanie nowa strategia Grupy Orlen, obejmująca Grupę Lotos” – zapowiedział jednocześnie płocki koncern.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl