fot. sxc.hu

PiS złoży projekt ustawy o Krzyżu Wschodnim

Prawo i Sprawiedliwość złoży dziś w Sejmie projekt ustawy o ustanowieniu Krzyża Wschodniego. Ma on być odznaczeniem dla obcokrajowców pomagającym Polakom na Wschodzie prześladowanym ze względu na ich narodowość w latach 1937-59 – poinformował poseł PiS Michał Dworczyk.

Zgodnie z projektem Krzyż Wschodni nadawałby prezydent na wniosek ministra spraw zagranicznych. Minister mógłby przedstawiać wnioski m.in. po zasięgnięciu opinii prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Do tej pory nie było w Polsce specjalnego odznaczenia dla osób ratujących Polaków na Wschodzie – zwraca uwagę poseł Michał Dworczyk.

– Mówimy tutaj o okresie od 1937 do 1959 roku. Wynika to z faktu, iż 1937 rok to początek represji, zakrojonych na wielką skalę – ludobójstwa, którego Sowieci dokonali na Polakach w tzw. Operacji Polskiej, przeprowadzonej przez NKWD, w ramach której rozstrzelano ponad 110 tys. Polaków, mieszkających wówczas w Związku Radzieckim. 1959 rok jest z kolei datą kończącą tzw. drugą repatriację, czyli wyjazd Polaków z terenów odebranych Rzeczpospolitej po zakończeniu II wojny światowej – tłumaczy poseł Michał Dworczyk.

Krzyż Wschodni byłby przyznawany także tym, którzy w latach 1939-59 pomagali Polakom przebywającym na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, a następnie administrowanych przez władze sowieckie. Krzyż mógłby być nadawany pośmiertnie.

RIRM

drukuj