fot. twitter.com/GK_PGNiG

PGNiG sprzedało dwa pierwsze ładunki LNG z instalacji w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprzedało dwa pierwsze ładunki LNG z instalacji w Kłajpedzie na Litwie. Od kwietnia tego roku spółka jest wyłącznym użytkownikiem tej instalacji „małego LNG”.

PGNiG zaznacza, że mimo trudnej sytuacji rynkowej spowodowanej pandemią koronawirusa, spółka potrzebowała ledwie tygodnia, aby rozpocząć działalność operacyjną w Kłajpedzie.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski ocenia, że świadczy to o dobrej polityce spółki.

-To, że mamy epidemię wirusa, iż musimy się bronić w każdy możliwy sposób, że jesteśmy tym zaabsorbowani i wkładamy w to wiele wysiłku, nie znaczy to, że trzeba zatrzymać wszelką działalność gospodarczą państwa, wręcz przeciwnie. Jeśli PGNiG potrafi prowadzić działalność biznesową tak, jak była ona zaplanowana, to jest to wielki sukces – podkreśla.

Kłajpedzka stacja odbioru i przeładunku LNG, której od tego roku wyłącznym użytkownikiem jest PGNiG, wyposażona jest w pięć zbiorników o łącznej pojemności 5 tysięcy metrów sześciennych gazu skroplonego. Posiada dwa stanowiska do załadunku autocystern lub ISO-kontenerów. Nabrzeże stacji pozwala na odbiór LNG z jednostek pływających, a także na jego załadunek.

Dzięki użytkowaniu stacji w Kłajpedzie, PGNiG ma szansę stać się ważnym dostawcą LNG dla statków operujących w tej części Europy.

RIRM

drukuj