fot. PAP/Jacek Turczyk

Petro Poroszenko odwiedzi dziś Warszawę

W Warszawie złoży dziś wizytę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko z małżonką. Rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z szefem ukraińskiego państwa mają dotyczyć bezpieczeństwa w regionie, wyborów w USA, europejskiej perspektywy Ukrainy, energetyki i kwestii historycznych.

Zaplanowano spotkania Poroszenki z marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. Prezydent Ukrainy spotka się też z szefową polskiego rządu Beatą Szydło.

To będą ważne rozmowy polityczne – mówi dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP Marek Magierowski.

To spotkanie jest ważne z tego względu, że Ukraina jest dla nas jednym z ważniejszych sąsiadów i partnerów – zarówno politycznych, jak i gospodarczych. Jest to kraj dotknięty od kilku lat wojną, który dotknęła agresywna i imperialna polityka Kremla: aneksja Krymu, czy wojna na wschodzie Ukrainy. To będą na pewno najważniejsze tematy rozmów obu prezydentów. Podpisane zostaną także w czasie tej wizyty porozumienia międzyrządowe w Pałacu Prezydenckim. Ukraina może oczywiście liczyć na nasze wsparcie jako kraj aspirujący do Unii Europejskiej i jako kraj, który jest ważny w kontekście całej polityki bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – wskazuje Marek Magierowski.

Wizyta odbywa się w 25. rocznicę uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda i Petro Poroszenko wezmą udział w konferencji z cyklu Forum Przywództwa pt. „Polska-Ukraina. Partnerstwo w praktyce. 25-lecie uznania niepodległości Ukrainy przez Polskę”.

RIRM

drukuj