fot. Tomasz Strąg

Partie polityczne pracują nad listami wyborczymi

Już we wtorek mamy poznać ostateczne listy wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. Koalicja Obywatelska zapowiada, że swoje przedstawi w piątek. Na listy PSL-u i Lewicy będziemy musieli jeszcze poczekać.

Koalicja Europejska miała przetrwać do jesiennych wyborów.

– Słyszymy, jak ludzie podczas naszego objazdu Polski mówią jednym głosem, że chcą zjednoczonej opozycji i mają absolutną rację – mówił Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO.

Plan był taki, że opozycja zbuduje jeden duży blok, aby pokonać Prawo i Sprawiedliwość. Dziś już wiemy, że takiego bloku nie będzie, a opozycja pójdzie do jesiennych wyborów bardziej podzielona niż pierwotnie zakładano.

– Przeprowadziliśmy wstępną grę miłosną i po tej grze miłosnej ustaliliśmy jedna rzecz: chcemy być ze sobą – powiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD.

Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Lewica Razem połączyły siły. Taki scenariusz trochę może dziwić – zwłaszcza, że przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty nie szczędził słów krytyki wobec lidera Wiosny Roberta Biedronia.

To, co pan Biedroń proponuje, to jest populizm. Od początku do końca. Progresywny populizm, wśród młodzieży ściema. Totalna ściema – wskazywał Włodzimierz Czarzasty.

Z kolei słów krytyki wobec Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie szczędził lider partii Razem Adrian Zandberg. W tym tygodniu koalicja zaprosi do współpracy wszystkie lewicowe partie polityczne, organizacje kobiece oraz fundacje i ruchy miejskie. Ciągle ważą się losy koalicji na linii PSL–Kukiz 15.

– Jeżeli politycy PSL-u zaczynają już mówić, że wydaje im się atrakcyjna idea pewnych zmian w prawie wyborczym, dnia referendalnego itd., to zaczynają być atrakcyjnym partnerem – podkreślił Grzegorz Długi, poseł Kukiz’15.

W czasie, gdy opozycja dogaduje formułę, w jakiej wystartuje w wyborach, Prawo i sprawiedliwość kończy już prace nad ostatecznym kształtem list wyborczych.

– Opozycja jest w rozsypce. Ciągle pertraktuje o miejscach nie mając programu. Tak to się kończy, kiedy nie ma wspólnej idei łączącej ugrupowania i kiedy jest nastawienie na destrukcję tego, co robi rząd – oceniła dr Gabriela Masłowska, poseł PiS.

Ostateczny kształt list Zjednoczonej Prawicy mamy poznać we wtorek. Do tej pory znane było tylko jedynki w poszczególnych okręgach.

„23 lipca odbędzie się posiedzenie Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości, na którym zatwierdzone zostaną listy wyborcze. Opozycja znów daleko w tyle” – napisał na Twitterze Ryszard Terlecki, szef klubu PiS.

Niedługo poznanym też nowe propozycje programowe.

– To będzie program kontynuacji i przyspieszenia w tych sprawach, które są jeszcze w Polsce do intensywnego podjęcia. Najważniejszy problem, który widzimy, to ochrona zdrowia Polaków – wskazał wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński.

Z kolei Grzegorz Schetyna zapowiedział, że listy Koalicji Obywatelskiej poznamy w najbliższy piątek.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj