fot. PAP/EPA

Parlament Europejski poparł kandydaturę Christine Lagarde na stanowisko szefowej Europejskiego Banku Centralnego

Christine Lagarde jest o krok bliżej do stanowiska szefowej Europejskiego Banku Centralnego. Parlament Europejski wyraził we wtorek dla niej poparcie.

Parlament Europejski poparł kandydaturę Christine Lagarde na szefową Europejskiego Banku Centralnego. Prawie 400 eurodeputowanych głosowało za. 1 listopada Christine Lagarde ma zastąpić ustępującego prezesa EBC Mario Draghiego.

Przypomnieć należy, że w skład zarządu Europejskiego Banku Centralnego wchodzą prezes, wiceprezes oraz 4 innych członków. Są oni mianowani przez Radę Europejską stanowiącą większością kwalifikowaną na zalecenie Rady i po konsultacji z Parlamentem Europejskim. Ich mandat trwa 8 lat i nie jest odnawialny.

Christine Lagarde ma szansę zostać pierwszą kobietą, która stanie na czele instytucji, która ma wyłączne prawo do upoważniania do emisji euro. Nad kandydaturą Lagarde od głosu wstrzymał się deputowany Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Ryszard Czarnecki.

– Wstrzymałem się od głosu na Christine Lagarde, uznając, że jest kandydatem kraju, którego władze wielokrotnie atakowały Polskę, ale jest to też pewien sygnał dla Paryża, że nie za darmo oczekujemy poparcia dla polskiego kandydata na komisarza – tłumaczył Ryszard Czarnecki.

Warto dodać, że Europejski Bank Centralny jest niezależny w wykonywaniu swoich uprawnień oraz w zarządzaniu swoimi finansami.

RIRM

drukuj