PAP/Jacek Turczyk

Para prezydencka bierze udział w święcie Służby Ochrony Państwa

Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą biorą udział w święcie Służby Ochrony Państwa. Podczas uroczystości w Belwederze przewidziano nadanie sztandaru nowej formacji i wręczenie odznaczeń państwowych.

Dziś odbędzie się także ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy. W wydarzeniu weźmie udział minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Szef resortu złożył już życzenia wszystkim pracownikom SOP-u.

– Po raz pierwszy w historii obchodzimy święto Waszej służby, która przez ostatnie cztery miesiące przeszła znaczącą reformę. Dziękuję wszystkim tym z Państwa, którzy podjęli się trudu tworzenia nowej formacji. Pokazaliście, że jesteście wierni złożonej przysiędze. Byliście gotowi na wyzwania i zmiany, które się z tym faktem wiązały. Nie dziwi mnie to, bo odwaga i gotowość do poświęceń najlepiej charakteryzują Waszą postawę. Wasza formacja wymagała przeprowadzenia znaczących zmian. Szczególnie dziękuję tym z Was, którzy mogąc odejść ze służby, zdecydowali się w niej pozostać na kolejne lata – podkreślił Joachim Brudziński.

1 lutego weszła w życie ustawa, która powołała Służbę Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu. Zadania SOP nie ograniczają się tylko do działań ochronnych VIP-ów i najważniejszych obiektów.

Docelowo – po roku 2022 – w SOP ma służyć 3 tys. funkcjonariuszy.

RIRM

drukuj