fot. prezydent.pl

Pałac Prezydencki: odbyła się X edycja konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta gala X edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda. Konkurs organizowany jest przez NSZZ „Solidarność” pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

 

W ciągu 10 lat wyróżnienie otrzymały 182 firmy, niektóre kilkukrotnie. Prezydent Andrzej Duda wręczał nagrody po raz trzeci.

To, że Państwo prowadzicie firmy, w których związki zawodowe mogą spokojnie działać, pracownicy mogą się w związkach zawodowych spokojnie zrzeszać, że te związki zawodowe w związku z tym nadzorują to, w jaki sposób przestrzegane są zasady prawa pracy i inne przepisy związane z pracą, jest dla mnie niezwykle doniosłe i świadczy o tym, że jesteście Państwo tymi, którzy rozumieją, co to znaczy nowoczesne państwo; rozumieją, co to znaczy państwo demokratyczne; rozumieją, co to znaczy państwo, w którym jest realizowana społeczna gospodarka rynkowa, tak jak jest napisane w naszej konstytucji – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Obecny na uroczystości szef „Solidarności” Piotr Duda przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II z jednej z pielgrzymek w Polsce. Papież podkreślił, że praca nie może być traktowana – nigdy i nigdzie – jako towarbo człowiek dla człowieka nie może być towarem, ale musi być podmiotem.

Te słowa to dla „Solidarności” wielkie wyzwanie, ale także drogowskaz na naszą działalność, w jakim kierunku mamy zmierzać. Ale to także wielkie wyzwanie cywilizacyjne, bo dzisiaj obserwujemy, że wielu pracodawców i przedsiębiorców traktuje pracę jak towar, a pracownika jak przedmiot – powiedział Piotr Duda.

Celem konkursu jest promowanie pracodawców wyróżniających się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy.

 

RIRM

drukuj