fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

P. Woliński: Program „Rodzina 500 plus” gwałtownie zmniejszył obszar ubóstwa

60 proc. wielodzietnych rodzin w Polsce mieszka na wsiach. Największe wydatki, jakie muszą ponosić, związane są z zakupem żywności, kredytami i opłatami za mieszkania – wynika z raportu pt. ,,Wielodzietni w Polsce 2016”.

Badanie, które posłużyło do opracowania raportu, przeprowadziła przed wejściem w życie programu „Rodzina 500 plus” na zlecenie Związku Dużych Rodzin 3+ firma IPSOS.

Paweł Woliński, wiceprezes Związku Dużych Rodzin 3+, zwrócił uwagę, że ponad połowa rodzin wielodzietnych w Polsce do kwietnia br. żyła poniżej egzystencji.

– 60 proc. rodzin w tym panelu ogólnopolskim miało dochody poniżej 3 tys. zł. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że rodzina składa się z pięciu, sześciu czy siedmiu osób, to jest to dochód na głowę w granicach 500 zł, czyli poniżej minimum egzystencji biologicznej. 60 proc. rodzin wielodzietnych przed wprowadzeniem programu „Rodzina 500 plus” żyło poniżej egzystencji. Gdy wyobrażą sobie państwo rodzinę z piątką czy szóstką dzieci, która do kwietnia tego roku miała 3 tys. zł, a teraz dwa razy tyle – zobaczą państwo, jak wielka jest to zmiana. W niektórych rodzinach dochody rosną o 100 proc. To gwałtowne zmniejszenie obszaru ubóstwa – podkreślił Paweł Woliński.

Na żywność oraz spłatę kredytów i pożyczek rodziny wielodzietne wydają miesięcznie ok. 1 tys. zł. Na średnie miesięczne opłaty mieszkaniowe muszą przeznaczyć natomiast ok. 700 zł. Inne wydatki związane są z transportem czy szkołą.

Zdaniem Pawła Wolińskiego program „Rodzina 500 plus” daje rodzinom 3+ szansę na godne życie.

Badanie na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie (600 osób) wielodzietnych rodzin przeprowadzono pod koniec marca br.

W Polsce żyje obecnie ok. 680 tys. rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci.

RIRM

drukuj