P. Uściński o ustawie metropolitalnej: korzystna dla mieszkańców Warszawy i okolicznych gmin

Ustawa metropolitalna przyniesie wiele korzyści dla mieszkańców stolicy oraz podwarszawskich gmin – powiedział Poseł Piotr Uściński z Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Na antenie Radia Maryja odniósł się do projektu PiS o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który pod koniec stycznia trafił do Sejmu.

Projekt zakłada, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin.

Propozycji sprzeciwia się część opozycji oraz część mieszkańców gmin. W gminie Legionowo odbyło się referendum, w którym ponad 90 proc. osób, które wzięło w nim udział, opowiedziało się przeciwko zmianom.

Przeprowadzenie plebiscytu zapowiedziały także inne podwarszawskie gminy.  W opinii posła Piotra Uścińskiego są to przedwczesne działania.

Myślę, że referendum w Legionowie było przedwczesne. Wystraszono ludzi, że będą wyższe ceny, wyższe podatki, że trzeba będzie jeździć do Warszawy załatwiać dowód rejestracyjny do samochodu czy decyzję budowlaną, że będą wyższe ceny biletów. Takie zupełnie nie mające żadnych logicznych podstaw „strachy na lachy”. Ja tylko mogę mieszkańców tych terenów – które będą objęte metropolią – przekonywać i przedstawiać argumenty, które pokazują, jak wiele korzyści może być dla mieszkańców gmin podwarszawskich i dla mieszkańców Warszawy – podkreśla Piotr Uściński.

Poseł Piotr Uściński wśród korzyści ustawy metropolitalnej wymienił m.in. poprawę komunikacji publicznej, wspólne i efektywniejsze zarządzanie inwestycjami oraz zmniejszenie rozbudowanej administracji.

Konsultacje w sprawie projektowanej ustawy metropolitalnej potrwają do 23 kwietnia. Wciąż można wziąć w nich udział m.in. poprzez stronę internetową www.konsultacjemetropolia.pl

RIRM

drukuj