fot. PAP/Radek Pietruszka

P. Szefernaker do młodych uczestników protestów: Wymiar sprawiedliwości potrzebuje reform

Razem chcemy żyć w państwie sprawiedliwym i nowoczesnym, takim, w jakim także wy chcecie żyć – mówił poseł PiS Paweł Szefernaker zwracając się do młodych ludzi, uczestników protestów przeciw zmianom w sądownictwie.  Głosowaliśmy za reformami, bo wymiar sprawiedliwości ich potrzebuje – dodał.

W czwartek w Warszawie przed Sejmem oraz przed Pałacem Prezydenckim odbyły się manifestacje przeciwników zmian w wymiarze sprawiedliwości. Demonstracje zorganizowano także w innych miastach. Uczestnicy protestów m.in. domagali się, by prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym, i zmiany w ustawach o KRS oraz o sądach powszechnych. Zapowiadano kontynuację protestów.

W manifestacjach udział wzięło wiele młodych osób, do których w piątek zwróciła się grupa młodych posłów PiS z Pawłem Szefernakerem na czele.

„Chcielibyśmy zaapelować do wszystkich młodych osób, które biorą udział w manifestacjach przeciw reformie wymiaru sprawiedliwości: razem chcemy żyć w państwie, w takim także, w jakim wy chcecie żyć. Chcemy żyć w państwie sprawiedliwym, chcemy żyć w państwie nowoczesnym, chcemy żyć w państwie w takim, w którym będzie równy start także w zawodach prawniczych” – mówił Paweł Szefernaker.

„My rozumiemy waszą troskę o państwo dlatego głosowaliśmy za tymi reformami, ponieważ uważamy, że wymiar sprawiedliwości potrzebuje tych reform” – kontynuował.

„Nie będzie uzdrowienia Polski, jeśli nie będzie reformy wymiaru sprawiedliwości” – dodał poseł PiS.

„Rozumiemy waszą troskę o państwo, chcemy żyć także w państwie sprawiedliwym, nowoczesnym i w takim państwie, w którym politycy na telefon nie będą ustalali wyroków sądów, dlatego właśnie głosowaliśmy za tą ustawą” – podkreślił.

Paweł Szefernaker zaapelował też do osób młodych, by nie dały się zwieść politykom, którzy – jak mówił – wyprowadzają ich na ulicę.

„Tym politykom, którzy na początku lat dziewięćdziesiątych stworzyli fundamenty do takiego państwa, w którym nie było sprawiedliwości, w którym wymiar sprawiedliwości nie był sprawiedliwy. Nie dajcie się zwieść tym, którzy tworzyli przez ostatnie lata rząd, którzy nie potrafili przeprowadzić żadnej reformy” – mówił.

„Chcemy żyć w takim samym państwie jak wy, dajcie nam przeprowadzić te reformy i nie dajcie się zwieźć tym, którzy przez lata w tej sprawie nic nie zrobili” – powiedział Paweł Szefernaker.

W trakcie konferencji prasowej politycy PiS zwrócili się też do prezydenta Andrzeja Dudy, w kontekście tego, że wiele osób apeluje do niego, by nie podpisywał ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości.

„W związku z tym chcielibyśmy zaapelować do pana prezydenta: miał pan wsparcie wielu młodych osób w kampanii wyborczej, miał pan nasze wsparcie. Panie prezydencie, nasz prezydencie, ma pan nasze wsparcie dzisiaj w tej trudnej reformie, którą chcemy przeprowadzić, aby uzdrowić polski wymiar sprawiedliwości” – mówił Paweł Szefernaker.

Inny poseł PiS Marcin Horała mówił, że proponowane przez PiS zmiany w wymiarze sprawiedliwości mają sprawić m.in., by „młodzi, uczciwi, pracowici sędziowie nie byli blokowani w awansach przez sędziowską oligarchię, która sprzeciwia się zmianom”.

„Te zmiany służą młodym w całym kraju, którzy przed sądami będą chcieli dochodzić swoich praw, ale również służą młodym pełniącym funkcje w wymiarze sprawiedliwości, młodym pracującym w zawodach prawniczych, którzy będą mieli otwarte kanały awansu; nie będą blokowani przez ten stary układ w sądach i wymiarze sprawiedliwości” – powiedział Marcin Horała.

Poseł PiS stwierdził ponadto, że propozycje jego partii dotyczące wymiaru sprawiedliwości „nie są niczym nadzwyczajnym”.

„Proponujemy taki system, jaki jest w wielu krajach wysokorozwiniętych, w krajach zachodnich. Proponujemy odejście od systemu kastowego w sądownictwie i przejście na demokratyczny system europejski” – mówił.

Marcin Horała stwierdził, że „wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na wybór SN w Polsce, po tych zmianach, będzie mniejszy niż np. w Niemczech, gdzie SN wybierają ministrowie sprawiedliwości w landach i przedstawiciele Bundestagu”.

PAP/RIRM

drukuj