PAP/Artur Reszko

P. Gliński: Resort kultury jest otwarty na współprowadzenie Muzeum Pamięci Sybiru

Inwestycje kulturalne w województwie podlaskim, które są współfinansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odwiedził w piątek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Zapowiedział w Białymstoku, że jego resort jest otwarty na współprowadzenie Muzeum Pamięci Sybiru.

Piotr Gliński w piątek odwiedził różne miejsca w Podlaskiem. Rano zwiedzał Halę Kultury w Łomży, następnie Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, natomiast po południu był m.in. w powstającym w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru.

Muzeum Pamięci Sybiru, jako instytucja już działa, powstaje jego siedziba w dawnych magazynach wojskowych przy ul. Węglowej. Budynek już jest gotowy, w budowie jest wystawa stała. Muzeum, które ma zostać otwarte 17 września 2021 roku, jest finansowane ze środków MKiDN oraz z budżetu miasta. Koszt budowy stanu surowego siedziby to 37 mln zł, z czego ok. 14 mln zł pochodzi z budżetu ministerstwa kultury. Samo muzeum otrzymało też z MKiDN, z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko, 6,8 mln zł na utworzenie wystawy stałej i wyposażenie placówki.

Minister Piotr Gliński powiedział, podkreślił, że muzeum budowane jest przez miasto Białystok, ale we współpracy z ministerstwem kultury.

„To zaangażowanie się ministerstwa spowodowało, że ten projekt mógł się rozpocząć” – powiedział.

Dodał, że jest on obecnie finalizowany.

„Bardzo się cieszę, że tego rodzaju wspólne projekty, dla nas wszystkich szalenie potrzebne, są realizowane” – mówił wicepremier.

Zapytany, czy ministerstwo nadal jest gotowe współprowadzić Muzeum Pamięci Sybiru, co było zapowiadane kilka lat temu, odpowiedział, że tak.

„Jestem otwarty na współprowadzenie oczywiście” – mówił, przypominając, że jego resort współprowadzi kilkadziesiąt muzeów.

Minister kultury powiedział, że jest pod wrażeniem powstającego Muzeum Pamięci Sybiru.

„Cieszę się, że to będzie piękne muzeum, które będzie mówiło o bardzo ważnych treściach dla całego naszego społeczeństwa, dla naszego narodu” – dodał Piotr Gliński.

W odniesieniu do zbliżającej się drugiej tury wyborów, Piotr Gliński przypomniał, że, jeśli chodzi o politykę kulturalną państwa, przez ostatnie 4,5 roku udało się zwiększyć budżet na kulturę o 1,5 mld zł. Mówił, że do podlaskich instytucji kultury trafiło w tym okresie 135 mln zł na około 600 różnego rodzaju projektów, wydarzeń i działań. W tym – jak mówił – na inwestycje współfinansowane z funduszy unijnych jak powstające Muzeum Kresów w Sejnach, remont klasztoru w Wigrach, Hala Kultury w Łomży.

Piotr Gliński odwiedził też Muzeum Podlaskie w Białymstoku, instytucję, która ma siedem oddziałów w różnych miejscowościach w regionie i od tego roku współprowadzona jest przez resort kultury. Zapowiedział, że będzie tworzony nowy oddział tej instytucji – Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach, w miejscu urodzin duchownego.

Piotr Gliński, na konferencji, w której wzięli też udział m.in. minister edukacji i szef podlaskich struktur PiS Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, mówił, że w przyszłą niedzielę, 12 lipca, czekają Polaków bardzo ważne wybory i zachęcał wszystkich do uczestnictwa. Podkreślał, że Andrzej Duda wygrał w tym regionie w pierwszej turze (zdobył 50,59 proc. głosów – PAP), ale należy pójść na wybory także w drugiej turze.

W jego ocenie, kampania robi się coraz bardziej agresywna.

„Mamy do czynienia z atakami posłów opozycji, z olbrzymią ilością nienawistnych, nadmiernie emocjonalnych wpisów w Internecie. Tak kampanii prowadzić nie powinniśmy” – mówił i podkreślił, że „te wybory są także o to, czy powinniśmy dalej prowadzić w Polsce spokojną politykę, która realizuje swój program”.

Zapowiedział też, że rząd będzie kontynuował wspieranie kultury. Mówiąc o zrównoważonym rozwoju, wskazał, że odbywa się on także w zakresie kultury – obecny rząd wspiera instytucje w mniejszych miejscowościach.

PAP

drukuj