fot. PAP/Darek Delmanowicz

Od dzisiaj ponownie dla turystów otwierane są niektóre Parki Narodowe

Otwarte zostały takie Parki Narodowe jak: Słowiński, Ojcowski, Karkonoski czy Bieszczadzki. To wynik złagodzenia restrykcji w związku z panującą na świecie pandemią koronawirusa.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od dzisiaj zniesione zostają zakazy korzystania z parków, zieleńców, promenad, bulwarów, a także z plaż.

„Słowiński Park Narodowy od 20 kwietnia jest znów otwarty. Można do niego wejść, przejść się, przejechać rowerem, ale wielu urządzeń i obiektów nadal nie możemy udostępnić odwiedzającym” – poinformował dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego Marek Sobocki.

„Odwiedzający mogą skorzystać z jego uroków, przejść się po nim, przejechać rowerem. Natomiast szereg różnych urządzeń, obiektów położonych w parku pozostaje zamkniętych. Nie możemy ich udostępnić ze względu na nadal obowiązujące obostrzenia. Nadal obowiązuje m.in. nakaz zachowania dystansu między osobami poruszającymi się. Są obostrzenia co do gromadzeń, funkcjonowania hoteli” – powiedział Marek Sobocki.

Obiekty, które pozostają zamknięte, to m.in. Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie i jego filie w Rowach i w Rąbce. Niedostępne są także wieża widokowa Rowokół i latarnia morska w Czołpinie. Zarówno wieża, jak i latarnia otwierane były dotychczas z początkiem maja. Jeśli do tego czasu nie zostanie wprowadzony kolejny etap łagodzenia wprowadzonych w związku z pandemią obostrzeń, to i one pozostaną zamknięte dla odwiedzających park.

Marek Sobocki podał, że wejście do Słowińskiego Parku Narodowego jest bezpłatne. Płatny jest jedynie wstęp do obiektów, ale w związku z tym, że są one zamknięte, kasa jest nieczynna.

Dzisiaj szlaki na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego zostały otwarte dla celów turystycznych i rekreacyjnych – podała dyrekcja OPN. Wciąż zamknięte pozostaną obiekty turystyczne znajdujące się w zarządzie parku.

Dla turystów dostępne są szlaki, a także parkingi – na Złotej Górze oraz pod zamkiem w Ojcowie. Obiekty turystyczne znajdujące się w zarządzie OPN: jaskinie Łokietka i Ciemna, zamek kazimierzowski oraz ekspozycja przyrodnicza – pozostają nadal zamknięte.

Jak przypomniała dyrekcja parku, zniesienie zakazów oraz otwarcie parkingów nie oznacza zniesienia na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego obowiązujących nadal ograniczeń m.in obowiązku zachowania bezpiecznej odległości 2 m pomiędzy poszczególnymi osobami poruszającymi się po obszarze Parku, zakrywania twarzy i nosa np. maseczkami, itp.

Także parki wchodzące w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz dwa parki narodowe na terenie województwa: Woliński i Drawieński są od dzisiaj otwarte. Można także wejść na plaże.

W skład zespołu wchodzą Szczeciński Park Krajobrazowy „Puszcza Bukowa”, Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry, Cedyński Park Krajobrazowy, fragment Parku Krajobrazowego „Ujście Warty” (druga część należy do województwa lubuskiego), Iński Park Krajobrazowy i Drawski Park Krajobrazowy. Zarządzają nimi poszczególne nadleśnictwa, na których terenie leżą parki.

Otwarte są także dwa parki narodowe leżące na terenie województwa zachodniopomorskiego: Woliński i Drawieński.

Po przeszło dwóch tygodniach od zamknięcia z powodu epidemii od dzisiaj ponownie otwarty jest Karkonoski Park Narodowy. Cześć szlaków pozostaje jednak zamknięta.

Z powodu ograniczeń w przekraczaniu granicy z Czechami zamknięta jest Droga Przyjaźni – szlak czerwony, grzbietowy od Mokrej Przełęczy do Przełęczy Okraj wraz ze Śnieżką. Z kolei z powodu ograniczeń epidemicznych zamknięty jest Wodospad Kamieńczyka. Zamknięte są też wiaty i strefy wypoczynku.

Władze Karkonoskiego Parku Narodowego podały też, że ze względu na zagrożenie lawinowe nieczynne są: szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (Kocioł pod Śnieżką); szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem w stronę Śnieżnych Kotłów; szlak zielony od schroniska Pod Łabskim Szczytem; szlak niebieski na Śnieżkę (Droga Jubileuszowa); szlak żółty przez Biały Jar; szlak zielony od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy skałkach Trzy Świnki oraz szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia.

Jak podano, zamknięte są też z powodów przyrodniczych, dla ochrony cietrzewi i sokołów wędrownych, szlaki: niebieski od Domku Myśliwskiego do Schroniska Samotnia; zielony tzw. Ścieżka nad Reglami od schroniska pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wlk. Szyszakiem; żółty od schroniska pod Łabskim Szczytem w kierunku Śnieżnych Kotłów; niebieski od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj; zielony od Polany Bronka Czecha do szlaku czerwonego niedaleko Słonecznika.

Bieszczadzki Park Narodowy od dzisiaj udostępnia szlaki piesze dla turystów. W związku pandemią koronawirusa od 25 marca obowiązywał zakaz wchodzenia na teren parku.

„W związku z ogłoszeniem pierwszego etapu łagodzenia obostrzeń informujemy, iż począwszy od dzisiaj udostępniamy szlaki piesze” – powiedział zastępca dyrektora BdPN dr Przemysław Wasiak.

Jednocześnie przypomniał o obowiązku „zasłaniania twarzy na parkingach, czy powierzchniach widokowych oraz o zachowywaniu dwumetrowych odstępów”.

„Korzystanie z wiat nie jest dozwolone. Nieczynne są pola biwakowe. Na terenach leśnych nie ma obowiązku zasłaniania twarzy” – dodał dr Przemysław Wasiak.

Poprosił turystów o „dostosowanie się do poleceń Służby Parku i zaznaczył: „Na bieżąco będziemy wydawać kolejne szczegółowe komunikaty”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl