fot. arch

o. Tadeusz Rydzyk CSsR: Powołano Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”

1 stycznia w Toruniu ustanowiono Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość” – poinformował na antenie Radia Maryja założyciel i Dyrektor rozgłośni, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR w rozmowie z dyrektor finansową Fundacji Lux Veritatis Lidią Kochanowicz-Mańk.

Instytut ma być agendą Fundacji i będzie współpracował bardzo mocno z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej – zapowiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Już zaczęliśmy tę współpracę. Już mówimy o tym studentom, rozmawiamy z władzami uczelni, z o. rektorem, z wszystkimi. I mamy plany – poinformował Dyrektor Radia Maryja.

Obecna na antenie Lidia Kochanowicz-Mańk zwróciła uwagę na powiązanie nowo powstałego Instytutu z toruńską Kaplicą Pamięci funkcjonującą przy Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

– Piękna inicjatywa. Jak pamiętamy, ta inicjatywa tak naprawdę budziła się już jakiś czas temu. Kilka lat temu ojciec (o. Tadeusz Rydzyk CSsR – red.) przekazał na falach Radia Maryja taki apel do osób, które nas słuchają – i nie tylko – o tym, żeby przekazywały nam informacje o tych Polakach, którzy ratując czy pomagając Żydom podczas II wojny światowej, tracili życie bądź byli represjonowani. Na ten apel odpowiedziało bardzo wielu Polaków (…). Rezultatem tych zgłoszeń już jest kaplica pamięci (…) Myślę, że to był taki początek tej myśli, żeby powołać taki instytut (…). Jest jeszcze około 40 tys. zgłoszeń – nazwisk osób, które ratowały Żydów podczas II wojny światowej. To jest w tej chwili ogromna praca naukowa, badawcza, którą należy przeprowadzić. I Fundacja nie podźwignęłaby tego sama – tłumaczyła Lidia Kochanowicz-Mańk.

Jak wyjaśniła dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis, nowy podmiot ma za zadanie przygotować oraz opracować materiał i badania, które w przyszłości Fundacja będzie chciała przedstawić – „zarówno Polakom, jak i wszystkim tym w świecie, którzy się tym interesują”.

Wśród pracowników Instytutu im św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość” znajdą się naukowcy z różnych ośrodków, nauczyciele akademiccy WSKSiM oraz studenci tejże uczelni.

RIRM

drukuj