fot. flickr.com

NSA zaakceptował wybór nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonany przez PiS

Naczelny Sąd Administracyjny zaakceptował wybór nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonany przez Prawo i Sprawiedliwość. Sąd stwierdził również, że obecny parlament skutecznie unieważnił wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonany przez koalicję PO-PSL. O sprawie poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

W miejsce trzech sędziów nominowanych przez PO zostali prawidłowo wybrani Mariusz Muszyński, Henryk Cioch i Lech Morawski, który zmarł 12 lipca br.

Poseł prof. Krystyna Pawłowicz stwierdziła, że Naczelny Sąd Administracyjny wyłamał się w pewien sposób z prawniczej totalnej opozycji. Konstytucjonalista zwraca także uwagę na kroki Sądu Najwyższego. Nie wykluczyła, że stanowisko sądu jest podyktowane zapowiadanymi zmianami w wymiarze sprawiedliwości.

– Nawet bez tego oświadczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego i tak sędziowie byli wybrani poprawnie. Unieważniono zgodnie z przepisami wybór nielegalnie dokonany przez PO. Nikt tutaj nie robi łaski, tylko niektórzy sędziowie stają na gruncie prawa; Sąd Najwyższy w sprawie o zawieszenie postępowania przeciwko panu Kamińskiemu do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał i teraz Naczelny Sąd Administracyjny, który uznał sprawę za oczywistą – powiedziała Krystyna Pawłowicz.

Konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego zakończył się praktycznie wraz z odejściem jego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego. Sędzia, który powinien wykazywać się apolitycznością, nie ukrywa sympatii do parlamentarzystów PO. Wielokrotnie jego wystąpienia miały charakter polityczny.

RIRM

drukuj