fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

PO i Nowoczesna zapowiadają bliższą współpracę

Platforma Obywatelska i Nowoczesna będą bliżej współpracować – taka deklaracja padła po dzisiejszym spotkaniu w Sejmie kierownictw obu klubów. 

Wkrótce w ramach obu klubów powołane mają zostać zespoły koordynacyjne. Nowoczesna deklaruje też poparcie dla wniosku PO o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło.

W spotkaniu wzięli udział m.in. wiceszefowie klubów PO i Nowoczesnej – Andrzej Halicki i Katarzyna Lubnauer. Obecny był także sekretarz klubu Platformy Zbigniew Konwiński.

„Będziemy tę współpracę uściślać i konkretyzować. (…) Na pewno ta współpraca powinna mieć taki skuteczny i praktyczny wymiar” – mówił Andrzej Halicki dziennikarzom po spotkaniu.

Katarzyna Lubnauer poinformowała, że wkrótce powołane zostaną zespoły koordynatorów – przedstawicieli władz klubów PO i Nowoczesnej. Koordynatorzy mieliby „dogadywać” bieżącą współpracę w Sejmie.

Koordynatorem ze strony PO ma być Konwiński. Platforma chce, by we współpracę włączył się też klub PSL.

Wiceszefowa klubu Nowoczesnej zadeklarowała wsparcie dla wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło.

„Nie mamy żadnych wątpliwości, że trzeba poprzeć kwestię tego, że jesteśmy przeciwni rządowi pani Beaty Szydło. Jesteśmy zapewne skłonni poprzeć ten wniosek o wotum nieufności” – powiedziała Lubnauer.

Wniosek PO ma do końca tego tygodnia zostać złożony w Sejmie. Kandydatem Platformy na nowego premiera jest Grzegorz Schetyna.

Podczas środowego spotkania mowa była ponadto o wspólnej (PO, PSL i Nowoczesnej) inicjatywie złożenia w Sejmie projektu zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa, który przygotowało niedawno Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia”. Politycy omówili też kwestię wsparcia Platformy dla przygotowywanego przez Nowoczesną wniosku o odwołanie szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka.

PAP/RIRM

drukuj