fot. flickr.com

Nowela do ustawy śmieciowej wprowadziła obniżenie opłat za wywóz śmieci dla osób posiadających kompostowniki

Instalacja przydomowych kompostowników obniży opłatę za wywóz śmieci. Taką możliwość wprowadziła nowela do ustawy śmieciowej z września ubiegłego roku. Rozwiązanie jest skierowane do właścicieli domów jednorodzinnych.

Osoby, które na swojej posesji posiadają kompostownik, powinny taką informację zamieścić w deklaracji śmieciowej. Wysokość upustu za wywóz śmieci ustala każda gmina indywidualnie. Obecnie samorządy masowo podejmują uchwały w tej sprawie – napisał dziennik „Rzeczpospolita”.

Poseł Anna Paluch, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji środowiska, zwraca uwagę na korzyści płynące kompostowania odpadów.

– Chodzi o to, żeby odpady biodegradowalne nie były dodawane do mieszanych odpadów komunalnych. Z jednej strony pozwala to na wykorzystanie odpadów biodegradowalnych – każdy może je wykorzystać, użyć w ogrodzie – a z drugiej strony zmniejsza się masa odpadów trafiająca na wysypiska, bo sortowanie z tych odpadów biodegradowalnych z ogólnej masy odpadów jest uciążliwe i mało efektywne. Jest wprowadzona stawka podwyższona dla tych, którzy nie sortują odpadów biodegradowalnych. Z kolei ci, którzy sortują i przerabiają je w kompostowniku, mogą płacić mniej za odpady – wskazuje poseł Anna Paluch.

Niższe opłaty dla posiadaczy kompostowników wprowadziła już m.in. gmina Izabelin w woj. mazowieckim. Tam nowa stawka za wywóz śmieci wynosi 33 zł od osoby za odpady segregowane. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy posiadają kompostownik płacą o 6 zł mniej.

Gminy planują wyrywkowe kontrole posesji, w której kompostuje się odpady. Jeżeli właściciel domu jednorodzinnego – mimo deklaracji – nie posiada kompostownika, utraci upust w opłacie za wywóz śmieci.

RIRM

drukuj