fot. flickr.com

Nowe przepisy ws. ściągalności abonamentu prawdopodobnie od 2017 r.

Trwają prace nad efektywnym poborem abonamentu radiowo-telewizyjnego. Najpóźniej na przełomie października i listopada do Sejmu trafi projekt ustawy w tej sprawie. Nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać od początku 2017 roku.

Obecnie roczna opłata abonamentowa za używanie odbiornika radiowego i telewizyjnego wynosi rocznie 245 złotych i 15 groszy. Mimo, że prawie w każdym gospodarstwie domowym jest telewizor i radio, to ściągalność abonamentu waha się na poziomie 10 proc. To najgorszy wynik w Europie.

Nowe przepisy mają to zmienić. Pracują nad nimi m.in. przedstawiciele mediów publicznych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Poczty Polskiej, która zajmuje się ściąganiem abonamentu.

Niewykluczone, że w ustawie znajdzie się założenie, że każde gospodarstwo domowe płacące za prąd jest domniemanym odbiorcą radia i telewizji, w efekcie czego musi opłacać abonament. Ostateczne decyzje, jak będzie wyglądać proces pobierania opłaty, wciąż nie zapadły – podkreśla Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Większe wpływy z abonamentu mają polepszyć sytuację finansową mediów publicznych, a także poprawić ich jakość.


TV Trwam News/RIRM

drukuj