fot. sxc.hu

Nowe przepisy dotyczące energooszczędności

W przyszłym roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące energooszczędności. Bardziej restrykcyjne wymogi dotkną przede wszystkim producentów: materiałów budowlanych, stolarki i chemii budowlanej. Dotknie to także portfeli Polaków.

Nowe regulacje w budownictwie dotyczące efektywności energetycznej są efektem wymogów unijnych – podkreśla Ministerstwo Rozwoju.

– Nowe warunki techniczne dotyczące materiałów budowalnych to wymóg dyrektywy PE i Rady Europy – mówił wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Przepisy wejdą w życie z początkiem przyszłego roku, a konkretnie 31 grudnia 2020 roku. Unijne rozporządzenie jest wprowadzane w Polsce w 3 etapach. Przed nami ostatni etap, który dotyczyć będzie przede wszystkim zaostrzenia dwóch elementów.

– Wskaźniki energii pierwotnej, czyli tej energii ze źródeł nieodnawialnych, paliw kopalnych, które staramy się ograniczyć w polityce europejskiej, które powodują nam i zwiększają stopień świadomości konsumentów w zakresie ochrony środowiska oraz współczynnik przenikalności ciepła, czyli ile nam z energii zużytej ucieka z domu. Właśnie one będą podniesione według standardów tego rozporządzenia – wskazał wiceminister.

Chodzi o to, by domy, te remontowane i te nowo budowane, miały niskie zapotrzebowanie na energię. Takie przepisy uderzą w konsumentów. Minister rozwoju uspokaja, że większy koszt nowych materiałów budowalnych będzie rekompensowany długoterminowo przez zwrot z inwestycji.

Innego zdania jest Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.

– Te dodatkowe nakłady zupełnie nie zwrócą się w niższych rachunkach, bo taki przykładowy zwrot z tych dodatkowych kosztów okna będzie wynosił aż 40 rat dla okna pionowego. To pokazuje, że nie jest to najlepszy kierunek do inwestowania – poinformował Konrad Piechocki.

Bo, jak zauważa, lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w rekuperację lub fotowoltaikę.

– Za to samo 100 zł, które wyda na etapie inwestycji, będzie mógł osiągnąć dużo lepszy zwrot na rachunku. Oznacza to, że ten rachunek będzie niższy i nie będzie się zwracał przez 40 rat – podkreślił.

Efektywność energetyczna budynków jest kluczowa – podkreślają budowlańcy.

– Ona wpływa na zużycie energii, a więc na wysokość rachunków za tę energię, ale również jest bardzo silnie związana z ochroną środowiska, z emisją CO2 i z walką ze smogiem, na której nam wszystkim zależy – zwrócił uwagę prezes VELUX Polska Jacek Siwiński.

Dodatkowo jego zdaniem, nie jest konieczne zaostrzanie dotychczasowych przepisów.

– Przy użyciu materiałów budowlanych, które spełniają obecne przepisy, jesteśmy w stanie budować bardzo energooszczędnie, a w projektach termomodernizacyjnych wręcz osiągać oszczędności zużycia energii dochodzące do 60 procent względem stanu pierwotnego – podkreślił Jacek Siwiński.

Powstające bariery mogą skutkować mniejszym ruchem inwestorów, co w konsekwencji da mniej projektów, a tym samym mniej zaoszczędzonej energii.

Wprowadzone regulacje są zgodne z linią Unii Europejskiej, która chce dążyć do redukcji zużycia energii i emisji CO2 w budownictwie.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl