fot. flickr.com

Niemcy: ponad połowa uczniów w wieku 14 – 16 lat nie słyszała o Auschwitz

Ponad połowa niemieckich uczniów w wieku 14 – 16 lat nic nie wie o niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau – podał dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung, opierając się na badaniu Fundacji Koerber w Hamburgu.

Tylko 47 proc. niemieckich uczniów w wieku 14-16 lat słyszało o Auschwitz. Sondaż przeprowadzono w lipcu i sierpniu br. na reprezentatywnej grupie 502 uczniów.

To szokująca informacja – mówi historyk dr Bartosz Januszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.

– Jest absolutnie rzecz niedopuszczalna, żeby młodzież kraju, który jest spadkobiercą III Rzeszy Niemieckiej nie wiedział o istnieniu największej fabryki śmierci w dziejach ludzkości – powiedział dr Bartosz Januszewski.

Obóz Auschwitz-Birkenau był największym tego typu obozem, jaki stworzyli Niemcy w całej okupowanej Europie. Luki w wiedzy niemieckiej młodzieży można upatrywać w polityce spychania niewygodnych tematów do nieświadomości.

– Państwo niemieckie, przynajmniej od lat 60., Republika Federalna Niemiec, która jak przypomnę jest spadkobiercą prawnym funkcjonowania III Rzeszy Niemieckiej, stara się albo przemilczać (…) zbrodnie dokonane przez swoich obywateli, albo przekierowywać je na inne narodowości – wskazał dr Bartosz Januszewski.

Problem, jak podkreśla część niemieckich ekspertów, leży w systemie kształcenia.

Tymczasem wyniki sondażu mogą również wskazywać na to, że o niemieckich zbrodniach, w tym o Auschwitz, nie mówi się także w niemieckich domach.

 RIRM

drukuj