fot. PAP/Darek Delmanowicz

Niebezpieczeństwo płynące z korzystania z wirtualnych kas fiskalnych

Wirtualne kasy fiskalne miały zachęcić przedsiębiorców do wyjścia z szarej strefy. Jednak, jak mówią eksperci, wprowadzenie takich kas rodzi pole do nadużyć. Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie ma niebezpieczeństwa dla budżetu, a na ewentualne nieprawidłowości administracja skarbowa będzie mogła reagować praktycznie w czasie rzeczywistym.

Zgodnie z drugim rozporządzeniem, od 1 czerwca wirtualne kasy fiskalne będzie mogła stosować branża transportowa oraz branże, które pierwotnie były objęte obowiązkiem posiadania kas on-line od 1 lipca bieżącego roku: gastronomia, hotelarstwo, sprzedaż węgla, koksu i brykietu.

– Dla mnie jest to zupełnie niezrozumiałe. Ministerstwo Finansów, gdyby się nad tym głębiej zastanowić, powinno być instytucją najgłośniej protestującą przeciwko takiemu pomysłowi, bo to w interesy budżetu państwa, w jego dochody, mogą uderzyć skutki wprowadzenia kas wirtualnych – mówi dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego.

Marcin Monkiewicz, prezes Organizacji Pracodawców Branży Fiskalnej, wskazał, że wprowadzenie wirtualnych kas spowoduje stosowanie nieuczciwych praktyk.

– W dobie takiego kryzysu, który mieliśmy z Covid-19, gdzie restauracje mieliśmy pozamykane, będą szukali sposobu, żeby jak najszybciej odpracować straty, a niestety niektórzy nieuczciwi mogą wykorzystywać ten fakt do nie rejestracji, niewysyłania sprzedaży do Ministerstwa Finansów – powiedział Marcin Monkiewicz.

A unikanie rejestracji transakcji może prowadzić do wzrostu szarej strefy i zmniejszenia wpływów z VAT do budżetu państwa – dodał prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.

– Raz utracone pieniądze przez państwo, czyli raz niezapłacone podatki są stratami bezpośrednimi i przede wszystkim bezpowrotnymi. Nigdy tych pieniędzy nie odzyskamy. Nie jest to moment na takie eksperymenty – wskazał profesor Witold Modzelewski.

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji Stefan Kamiński wskazał na zastrzeżenia, jeśli chodzi o tryb i sposób wprowadzania rozporządzenia.

– Wprowadzanie czegoś na siłę, bez konsultacji z branżą, z praktykami jest złym rozwiązaniem i powinno to być robione w postaci dialogu. Ten dialog był, a w pewnym momencie został przerwany i myślę, że warto byłoby zastanowić się dzisiaj nad wycofaniem tego projektu, wróceniem do rozmów i uzgodnienie z branżą, jak  ma to wyglądać w szczegółach, bo co do generalnej zasady się zgadzamy – podsumował Stefan Kamiński.

Eksperci podkreślają, że ze względu na łatwość ingerencji w oprogramowanie rośnie również ryzyko wycieku danych czy szpiegostwa gospodarczego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl