fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

NFZ wstrzymał aneksowanie umów ze szpitalami

Narodowy Fundusz Zdrowia kończy aneksowanie umów ze szpitalami. Do środy uzgodniono wartość 90 proc. umów na szpitalne leczenie. Przedłużenie umów na pierwsze półrocze 2017 r. zapowiedzieli też lekarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz z Porozumienia Zielonogórskiego.

Stało się tak dzięki m.in. podwyższeniu stawki za leczenie pacjentów, którzy ukończyli 75 lat. Zwiększone ma być także finansowanie profilaktyki chorób układu krążenia.

Kontraktować świadczenia na ten okres będą medycy zrzeszeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia.

– Prezes NFZ-u przedstawił prawną analizę mówiącą o tym, że musi wstrzymać dobrą zmianę, którą mamy w tej chwili, dotyczącą programów profilaktycznych 30 plus, czyli młodych ludzi, którzy będą mogli wykonać badania w zdrowiu, jeżeli chodzi o prawdopodobieństwo choroby układu krążenia i cukrzycy. Dzisiaj zostaje to wstrzymane – nie odrzucone – do czasu regulacji prawnej. Otrzymaliśmy wiedzę, wiemy, że ani prezes ani minister nie wycofują się. Wymaga to poprawy koszyka świadczeń, tzn. rozporządzenia ministra, dlatego w tej chwili wystąpiliśmy do ministra o kolejną analizę – wskazała prezes Porozumienia Bożena Janicka.

Fundusz poinformował, że dwanaście oddziałów wojewódzkich „praktycznie już uzgodniło warunki finansowe ze wszystkimi szpitalami”.

Pozostałe oddziały wojewódzkie przedłużyły termin ostatecznego uzgodnienia kwot. NFZ podkreśla, że środki finansowe na leczenie pacjentów w 2017 r. są zabezpieczone w planie finansowym Funduszu.

Na świadczenia medyczne zaplanowano w nim ponad 73,7 mld zł.

RIRM

drukuj