fot. twitter.com/ARiMR_oficjalne

NBP: na koniec czerwca br. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wyniosły 93,5 mld euro

Na koniec czerwca 2017 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez Narodowy Bank Polski, wynosiły 93,5 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 109 mld dol. – poinformował w piątek w komunikacie bank centralny.

Z danych NBP wynika, że na koniec czerwca br. poziom rezerw wyrażony w euro był o 2,7 mld niższy niż na koniec maja br., kiedy wyniósł ok. 96,2 mld euro. Obniżył się również stan rezerw wyrażony w dolarach – o 2,8 mld dol. względem ok. 111,7 mld dol. w maju. W przeliczeniu na złote wartość aktywów rezerwowych wyniosła prawie 408 mld zł, wobec 415,7 mld zł na koniec maja br.

– Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności – podał NBP w komunikacie.

Bank poinformował, że inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie.

PAP/RIRM

drukuj