fot. PAP/EPA

NATO odpowiada na rosyjską agresję

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO zaaprobowali pakiet środków służących wzmocnieniu obecności Sojuszu na Morzu Czarnym – poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. To odpowiedź na agresywne działania Rosji.

Kwestia relacji z Rosją była jednym z tematów obrad ministrów podczas spotkania NATO w Waszyngtonie. Ministrowie rozmawiali o łamaniu przez Rosję układu INF.

– Wszyscy ponownie wzywamy Rosję do powrotu do pełnej i sprawdzalnej zgodności z traktatem INF. Czas jednak ucieka i NATO przygotowuje się do świata bez traktatu INF – mówił sekretarz generalny NATO.

Jens Stoltenberg dodał także, że Moskwa wciąż „ma czas”, aby powrócić do wypełniania postanowień tego traktatu, zanim Waszyngton ostatecznie się z niego wycofa 2 sierpnia.

Podczas dwudniowego spotkania ministrowie państw sojuszniczych porozumieli się  w sprawie pakietu środków, które mają polepszyć sytuacje i pomóc Gruzji oraz Ukrainie.

– Uzgodniliśmy pakiet środków mających na celu poprawę naszej świadomości sytuacyjnej i zwiększenie wsparcia zarówno dla Gruzji, jak i Ukrainy. To wsparcie w dziedzinach takich jak szkolenie sił morskich i straży przybrzeżnej, wizyty w portach oraz ćwiczenia wojskowe i lepsza wymiana informacji – wskazywał sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego.

Nawet teraz grupy okrętów NATO patrolują Morze Czarne i przeprowadzają ćwiczenia z jednostkami Ukrainy i Gruzji – podkreślał Stoltenberg. Działania te są wynikiem zaniepokojenia agresywną postawą Rosji. Pod koniec listopada ubiegłego roku siły rosyjskie zatrzymały w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim i przetrzymują do chwili obecnej marynarzy ukraińskiej floty wojennej.

– Wzywamy Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy i statków, które zajęli w zeszłym roku w pobliżu Morza Azowskiego – akcentował Jens Stoltenberg.

Dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO odbyło się w Waszyngtonie z okazji 70. rocznicy powstania Sojuszu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj