[NASZ TEMAT] Prof. P. Piątkiewicz: 70 procent kalorii zjadanych przez dzieci, szczególnie otyłe, to słodkie napoje

Edukacja zdrowotna powinna zaczynać się jak najwcześniej. 70 procent kalorii zjadanych przez dzieci, szczególnie otyłe, to słodkie napoje. Powinniśmy uczyć nasze dzieci picia wody – powiedział podczas konferencji „Oblicza ekologii” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu specjalista diabetologii z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. PawPiątkiewicz.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej odbyło się sympozjum „Oblicza ekologii”, poświęcone śp. prof. Janowi Szyszce, o którym przed swoim wykładem wspomniał prof. Paweł Piątkiewicz.

– Ze śp. prof. Janem Szyszko łączyła nas wielka pasja – łowiectwo. Pan profesor, oprócz tego, że był wielkim patriotą, wspaniałym naukowcem, był wybitnym, wspaniałym, etycznym myśliwym. Zawsze walczył o dobro Polskiego Związku Łowieckiego. Często był zmęczony tą nachalną nagonką na jego osobę, która – moim zdaniem – często była niesprawiedliwa – podkreślił prof. Paweł Piątkiewicz.

Specjalista diabetologii zwrócił uwagę na problem otyłości i nadwagi w Polsce.

– Żyjemy w czasie nadmiaru kalorii. Nadmiar kalorii to żywność, która dociera do nas z różnych dziwnych miejsc i która nie powinna być w ogóle sprzedawana. Wiem, o czym mówię, bo zajmuję się tym na co dzień. Widzę, że w Polsce występuje epidemia nadwagi, otyłości, cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego. 3 mln 300 tys. choruje na cukrzycę, z czego 2/3 pacjentów umiera z powodu zawału serca i powikłań oraz udaru niedokrwiennego naszego mózgu. Dlatego patrzmy na to, co jemy i jak się odżywiamy – zaznaczył.

Prof. Paweł Piątkiewicz podkreślił, że o zdrowym odżywianiu się należy edukować już najmłodsze dzieci, w których powinno się zaszczepiać zdrowe nawyki.

– Najważniejsze w tym wszystkim są dzieci. Edukacja zdrowotna powinna zaczynać się jak najwcześniej. 70 procent kalorii zjadanych przez dzieci, szczególnie otyłe, to słodkie napoje. Powinniśmy uczyć nasze dzieci picia wody – powiedział prof. Paweł Piątkiewicz.

Zaznaczył, że w okresie dojrzewania ważnym składnikiem diety młodzieży powinno być mięso.

– Jest dziwna tendencja do namawiania młodych ludzi do wegetarianizmu i weganizmu. Jesteśmy tak stworzeni, że mamy systemy enzymatyczne, hormonalne do przyjmowania mięsa. Możemy sobie ograniczać jego spożycie, ale nie możemy zaszczepiać w naszych dzieciach tego, by dojrzewały bez mięsa – wskazał.

radiomaryja.pl

drukuj