[NASZ TEMAT] Min. M. Gróbarczyk: Polskie porty radzą sobie bardzo dobrze. Nie odnotowaliśmy większych strat spowodowanych pandemią

Polskie porty pomimo pandemii koronawirusa nie odnotował strat. Nie zaszkodziło im również zamrożenie gospodarki. Jak wskazał na antenie Radia Maryja minister Marek Gróbarczyk, szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej „porty radzą sobie bardzo dobrze z tą sytuacją”. Potwierdza to również dyrektor Zarządu Portu w Elblągu Artur Zgliński.

Sytuacja w Polsce wywołana epidemią koranowirusa przyniosła duże straty gospodarcze. Na konsekwencję zamrożenia gospodarek zwracają uwagę również wszystkie państwa europejskie. Jednak sytuacja w polskich portach budzi nadzieję.

– O dziwo zauważamy, że polskie porty radzą sobie bardzo dobrze z tą sytuacją. Oczywiście pierwszy okres pandemii, czyli marzec wykazał  spadki przeładunków, szczególnie w obszarze kontenerowym. Wynikało to po prostu z zahamowania transportu na liniach oceanicznych, natomiast już dzisiaj widać, że te przeładunki wracają do normy i drugi kwartał myślimy, że zakończy się na podobnym poziomie jak rok temu – powiedział na antenie Radia Maryja Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Podobnie sytuację ocenia dyrektor Zarządu Portu w Elblągu Artur Zgliński. Na antenie Polskiego Radia Olsztyn powiedział, że port w Elblągu działa, mimo różnych obostrzeń, czynne są też odprawy fitosanitarne.

Minister Marek Gróbarczyk zauważył nawet w niektórych przypadkach wzrost przeładunków, ale dodał, że na końcowe oceny trzeba jeszcze poczekać.

– W niektórych przypadkach zanotowaliśmy wzrosty przeładunków, chociażby w zakresie zbóż. Natomiast będziemy bacznie przyglądać się trzeciemu kwartałowi, bo ta inercja rynku dopiero pokarze pod koniec roku jak porty poradzą sobie z tym zadaniem. Na dzień dzisiejszy myślę, że powinniśmy dobrze sobie z tym poradzić. Przede wszystkim operatorzy, bo to oni przeładowują w portach te towary i to oni radzą sobie z tym bardzo dobrze. Natomiast to jeszcze będzie związane z przyszłą oceną – zapewnił szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Minister podkreślił, że polskie porty ugruntowały swoją pozycję na rynku międzynarodowym, bo inaczej już dzisiaj odczulibyśmy znaczący spadek tych przeładunków, a pod koniec roku będziemy w podobnej sytuacji jak rok temu czyli w granicach 100 mln ton przeładowanych towarów. Jest to realne do osiągnięcia – dodał.

Dobrą  pozycję ma także Port w Elblągu.

– W roku 2019 kontrole fitosanitarne zostały wprowadzone w elbląskim  porcie, dzięki czemu mogliśmy zniwelować spadek eksportu, importem towarów z obwodu Kaliningradziekiego i takim towarem który do dzisiaj jest sprowadzanym jest m.in. torf. Sprowadzany po przez firmy, które zajmują się jego wzbogacaniem jak i stosują do celów ogrodniczych – poinformował Artur Zgliński, dyrektor Zarządu Portu w Elblągu, w rozmowie z TV Trwam.

Obecnie potencjał Portu w Elblągu waha się pomiędzy od 1mln. 200 do 1mln 500 ton przeładunku towarów rocznie. Natomiast po wybudowaniu kanału przez Mierzeje Wiślaną może wzrosnąć trzykrotnie.

– Ze względu na swoje położenie geograficzne i dostęp do basenu Morza Bałtyckiego, elbląski port skoncentrowany jest w 98 proc. na współpracy z portami obwodu Kaliningradzkiego głównie portami położonymi w Baltijsku, Swietłyj, czy w samym Kaliningradzie. Natomiast jesteśmy przekonani, że realizacja projektu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeje Wiślaną zostanie ukończona. Dzięki czemu elbląski port zostanie ponownie otwarty na wody akwenu Morza Bałtyckiego i będziemy mieli niczym nie zakłócony suwerenny dostęp do polskich portów morskich, jak również portów Europy zachodniej i portów skandynawskich – zaznaczył dyrektor Zarządu Portu w Elblągu.

 

Dostęp do Morza Bałtyckiego od Portu w Elblągu wzmocni gospodarkę kraju i zabezpieczy interesy Polski.

Według informacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej inwestycja przekopu Mierzei Wiślanej idzie na razie zgodnie z planem i zostanie zakończona w 2022 roku.

Anita Suraj – Bagińska/radiomaryja.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl