fot. prezydent.pl

Najważniejsze wydarzenia z prezydentury Andrzeja Duda

Mijają cztery lata prezydentury Andrzeja Dudy. W ciągu ostatniego roku prezydent skupił się zwłaszcza na budowaniu silnych relacji polsko-amerykańskich. Uczcił też ważne rocznice: 100-lecie niepodległości, 15 lat Polski w Unii Europejskiej, a także 20-lecie Polski w NATO.

To był rok ważnych rocznic. 11 listopada prezydent Andrzej Duda zainaugurował marsz na 100-lecie niepodległości Polski. 250 tys. osób przeszło ulicami Warszawy pod biało-czerwoną flagą.

– To jest nasza flaga, nasza państwowa, narodowa, biało-czerwona. Nigdy nie biała i już nigdy nie czerwona – mówił podczas marszu prezydent Andrzej Duda.

W maju Polska obchodziła 15-lecie swojej obecności w Unii Europejskiej. I przy tej okazji prezydent skierował orędzie do Polaków. Tłumaczył, że to sukces nas wszystkich, bo unijne pieniądze same niczego nie zdziałały.

– Głęboko wierzę, że idea budowy silnej, bezpiecznej i sprawiedliwej, wznoszonej na fundamencie wspólnej tożsamości przetrwa współczesną próbę czasu i pozostanie dla naszej ojczyny źródłem pomyślności. Tego życzę Polsce, Europie i nam wszystkim – powiedział Andrzej Duda.

Wcześniej, bo w marcu, Polska obchodziła 20. rocznicę wstąpienia do NATO. Przy tej okazji prezydent zwracał uwagę na współczesną rolę Sojuszu, będącego jedyną gwarancją bezpieczeństwa.

– Jeżeli przestaniemy reagować, to jutro będziemy mieli rosyjskie samoloty nad Pragą, nad Warszawą, pojutrze być może nad Berlinem. To są testy i my tym testom jesteśmy poddawani – zwrócił uwagę Andrzej Duda.

Przez ostatni rok prezydent konsekwentnie dążył do wzmocnienia polskiego bezpieczeństwa. To się udało, zwłaszcza poprzez zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego.

– Chcemy wydawać na obronę więcej, bo polskie społeczeństwo rozumie, że to jest potrzebne – mówił prezydent.

W ciągu ostatniego roku Andrzej Duda zabiegał o trwałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Tak było m.in. w trakcie wizyty w Warszawie wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a.

– Mam nadzieję, że nasze wspólne wysiłki w kierunku zwiększenia obecności armii USA w Polsce przyniosą wkrótce efekty – powiedział Andrzej Duda.

Przyniosły. W czerwcu w trakcie wizyty polskiego prezydenta w Stanach Zjednoczonych.

– Polska zapewni infrastrukturę dla wsparcia obecności dodatkowego tysiąca żołnierzy amerykańskich. Polski rząd zapewni do tego odpowiednie warunki bez dodatkowych kosztów dla rządu amerykańskiego – mówił Donald Trump.

– Będzie to trwała obecność, która będzie się stopniowo rozwijała – mam nadzieję – pod względem ilości żołnierzy, ale także pod względem infrastrukturalnym – zwrócił uwagę Andrzej Duda.

Teraz w planach jest kolejne spotkanie z Donaldem Trumpem. Amerykański przywódca weźmie udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Trwają też negocjacje co do zniesienia wiz dla Polaków. Jeśli się to uda, byłoby to postawienie kropki nad „i” w silnych relacjach polsko-amerykańskich.

TV Trwam News/RIRM

drukuj