fot. flickr.com

Na pograniczu polsko-słowackim powstało 200 km tras rowerowych

W Beskidzie Niskim na pograniczu polsko-słowackim powstało 200 km tras rowerowych. Sfinansowane w 72 proc. ze środków unijnych przedsięwzięcie kosztowało ponad 138 tys. euro. Autorami i wykonawcami projektu są leśnicy z Polski i Słowacji.

„Powstała transgraniczna sieć ścieżek rowerowych o różnych stopniach trudności. Trasy wykorzystują w zdecydowanej większości istniejące już drogi leśne, szlaki turystyczne i drogi publiczne. Zostały one przystosowane dla potrzeb rowerzystów” – powiedziała dzisiaj Barbara Kułak z nadleśnictwa Rymanów (Podkarpackie).

W ramach projektu oznakowano też blisko 150 km ścieżek po stronie polskiej i ponad 50 km po słowackiej. Wzdłuż tras wybudowano także siedem wiat dla turystów.

„Mają one pełnić nie tylko rolę schronów w razie niepogody, ale również służyć jako docelowe miejsce rodzinnych wycieczek rowerowych” – przypomniała Kułak.

Przy ścieżkach ustawione zostały tablice z informacjami o osobliwościach przyrodniczych i historii regionu.

Partnerami projektu byli nadleśnictwo Rymanów oraz Lasy Republiki Słowackiej. Przedsięwzięcie w 72 proc. dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Otwarcie tras rowerowych zaplanowano na najbliższy wtorek. Na trasy po obu stronach granicy wyruszy kilkudziesięciu rowerzystów.

PAP/RIRM

drukuj