PAP/Darek Delmanowicz

Na Podkarpaciu trwają polsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe

Na Podkarpaciu trwają ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Gwardią Narodową USA. Polscy żołnierze szkoleni są m.in. w sztukach walki oraz strzelectwie wyborowym.

Na poligonie w Nowej Dębie trwają ćwiczenia wojskowe. Żołnierze 32 Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska ćwiczą wspólnie z żołnierzami amerykańskiej Gwardii Narodowej.

– Są to specjaliści z zakresu strzelania precyzyjnego z broni wyborowej, a także medycy i saperzy – powiedział dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota.

To nie pierwsze tego typu ćwiczenia.

– To moja druga wizyta w Polsce. Wielu żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych przybywa tutaj, by ćwiczyć. Polscy żołnierze oraz instruktorzy są bardzo otwarci wobec nas. Nie jesteśmy tutaj po to, by zmienić wasze procedury czy politykę działań, ale by was wspierać. Pokazać, jak my to robimy, jednocześnie sami uczymy się od was – zaznaczył David Merritt z amerykańskiej Gwardii Narodowej stanu Illinois.

Dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej ćwiczenia te mają szczególny charakter – zaznacza starszy kapral Wojciech Dąbroś.

– Jest to ważne. Dla niektórych jest to tak naprawdę pierwszy kontakt z takimi technikami, ze sztukami, sportami walki. Niewątpliwie jest to dla nich bardzo ciekawe. Mam taką nadzieję, że niektórzy zainteresują się tego rodzaju sportem – podkreślił.

Zakres szkolenia obejmuje nie tylko sztuki walki, ale również strzelectwo.

Ćwiczenia z Gwardią Narodową USA rozpoczęły się już w weekend. Pierwsze dni szkolenia odbyły się na terenie koszar w Nisku.

TV Trwam News

drukuj