fot. twitter.com

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego

Honorową wartą i zapaleniem znicza pamięci przy pomniku ks. kard. Wyszyńskiego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego po raz pierwszy włączy się w obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego – poinformował PAP zastępca dyrektora muzeum Piotr Dmitrowicz.

Piotr Dmitrowicz podkreślił w rozmowie z PAP, że muzeum chce w ten sposób przypomnieć, nie wszystkim znany, lecz ważny udział Prymasa Tysiąclecia w Powstaniu Warszawskim.

„Prymas Wyszyński, wtedy jeszcze skromny ksiądz, pod pseudonimem Radwan III, był kapelanem Armii Krajowej okręgu Żolibórz-Kampinos. Przebywał wówczas w Laskach, gdzie organizował m.in. szpital polowy dla rannych powstańców” – powiedział Dmitrowicz.

Dodał, że prymas pozostawił po sobie wiele wspomnień związanych z tymi chwilami i do końca życia miał w pamięci młodych żołnierzy Armii Krajowej. Niektórzy z nich umierali na jego rękach i udzielał im ostatniego namaszczenia.

Udział prymasa w Powstaniu Warszawskim muzeum chce też zaznaczyć akcją rozdawania kartek z napisem „Będziesz miłował”.

„Z tą kartką jest związana niezwykła i bardzo przejmująca historia. Kiedy w końcowych dniach Powstania Warszawskiego prymas patrzył na spaloną Warszawę, pod nogi spadł mu fragment nadpalonej kartki. Były na niej dwa słowa: +Będziesz miłował+” – przypomniał Dmitrowicz.

Akcja odbędzie się pod pomnikiem prymasa Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu, gdzie około 100 harcerzy z całej Polski będzie pełnić wartę honorową, a wolontariusze rozdadzą kartki. Zostanie też złożony wieniec i zapalony znicz pamięci.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego chce od tego roku cyklicznie włączać się w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, bo dla obu jego patronów było ono niezwykle ważne

„Prymas Wyszyński brał w nim udział, a Jan Paweł II wielokrotnie o nim wspominał. Na przykład podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r., kiedy na placu Zwycięstwa mówił o Chrystusie leżącym na Krakowskim Przedmieściu” – zaznaczył Piotr Dmitrowicz.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Po 63 dniach walk zakończyło się kapitulacją. Zginęło w nim około 18 tys. powstańców i od 150 tys. do 200 tys. cywilów.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego to powstająca w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej placówka, której otwarcie zaplanowano na październik tego roku. Ekspozycja główna muzeum znajdzie się na wysokości 26 metrów i zajmie około 2 tys. mkw.

Wystawa opowie historię dwóch patronów – św. Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego – na tle stulecia, w którym żyli. Jej ramy chronologiczne obejmują okres od 1901 r., czyli urodzin Stefana Wyszyńskiego, do 2005 r., a więc do śmierci Jana Pawła II. Ekspozycja ukaże wpływ obu bohaterów na losy Kościoła i Polski, ich wkład w zachowanie wiary, tożsamości narodowej i kulturowej Polaków oraz w obalenie komunizmu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl