fot. gov.pl

MSWiA: strażacy ruszyli z pomocą humanitarną dla Albanii

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej wyjechali do Albanii, aby przekazać pomoc humanitarną ofiarom trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj pod koniec listopada – przekazało w komunikacie przesłanym biuro prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Strażacy wyjechali do Albanii w środę i wiozą potrzebującym 500 łóżek polowych.

„Zgodnie z decyzją Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych, środki rzeczowe pochodzą z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych i są zgodne z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez Albanię” – przekazano w komunikacie.

Dodano również, że o utworzeniu specjalnej czteroosobowej strażackiej grupy, której zadaniem jest transport pomocy do Tirany zdecydował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

„Podczas transportu polska grupa przejedzie przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację i Czarnogórę” – podano. Do Polski strażacy mają wrócić 22 grudnia.

Przypomniano również, że ostatnie trzęsienie ziemi nawiedziło Albanię 26 listopada 2019 roku, a w jego wyniku zginęło 50 osób.

Pomoc organizowana jest w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

„To ten sam mechanizm, w ramach którego Polska udzieliła pomocy Szwecji latem 2018 r., gdy kraj zmagał się z ogromnymi pożarami lasów” – dodano w komunikacie.

PAP

drukuj