fot. mswia.gov.pl

MSWiA przedstawił ofertę protestującym policjantom i czeka na odpowiedź

Do połowy listopada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji czeka na pisemną propozycję związku policjantów w sprawie porozumienia dotyczącego wzrostu płac i poprawy warunków pracy. 

Resort przedstawił ofertę reprezentantom NSZZ Policjantów. Według wiceszefa MSWiA nie do wszystkich funkcjonariuszy dotarła jednak szczegółowa informacja na temat propozycji rządu.

Ministerstwo przypomina, że od 1 maja bieżącego roku podwyżki otrzymało dodatkowo ponad 110 tys. policjantów, strażaków, strażników granicznych oraz funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Na ten cel przeznaczono 150 mln zł. Od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze otrzymają średnio o 309 zł podwyżki na etat, a pracownicy cywilni o 300 zł. Kolejne podwyżki zaplanowano od 1 lipca – przeciętnie o 253 zł na etat.

W sumie od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości, na etat średnia podwyżka wynosiłaby blisko 1 tys. 100 zł – mówił wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

– Po ostatnim spotkaniu, które się odbyło niedawno przyjęliśmy propozycję związków zawodowych, aby poczekać na ich – związków zawodowych – stanowisko przedłożonej na piśmie propozycji porozumienia do mniej więcej połowy miesiąca, do połowy listopada. Czekamy na stanowisko gremium zawodowych, związków zawodowych. Mamy nadzieję, że ono będzie realistyczne, że będziemy mogli to porozumienie zawierające te punkty podpisać i przystąpić do wspólnej realizacji poszczególnych punktów tego porozumienia – powiedział Jarosław Zieliński.

Resort zaproponował także odpłatność za godziny ponad wymiarowe w wysokości 100 proc. Inna propozycja zakłada odejście od wymogu 55 lat życia w kwestii przejścia na emeryturę, pozostałby tylko wymóg 25 lat służby.

Mimo tych propozycji część policjantów prowadzi protest; podczas akcji „Znicz” wielu funkcjonariuszy wzięło zwolnienia lekarskie.

Dziś po południu powinny być znane pełne dane dotyczące skali zjawiska. Jego nasilenie zależało od garnizonu, większe wystąpiło w województwie łódzkim czy pomorskim – wskazał wiceszef MSWiA.

RIRM/TV Trwam News

drukuj