fot. mswia.gov.pl

MSWiA: Nowa ustawa dot. BOR – w ciągu miesiąca

Biuro Ochrony Rządu uzyska prawo do czynności operacyjno–rozpoznawczych, rozszerzy swoje zadania na terenie kraju i zmieni swoją nazwę – planuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ciągu miesiąca ma być gotowa nowa ustawa.

– Ta reforma jest od kilku miesięcy przygotowywana. Tak, jak to zostało powiedziane na ostatniej konferencji, będzie wdrażana w ciągu najbliższego czasu. W ciągu miesiąca ma być gotowa ustawa i mają być dalsze działania. Tak zapowiedział minister Błaszczak – mówił w radiu RMF FM Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak dodał Paweł Soloch, zmiany w tej instytucji planowane są już od dłuższego czasu i nie jest to efekt ostatnich wydarzeń.

– Minister Błaszczak mówił o reformie i zmianach, które zresztą były wyczekiwane również w samym BOR. Te zmiany i reformy zaczęły być przygotowywane po tych największych wydarzeniach z roku ubiegłego, czyli szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży i przygotowania do tych reform trwały od kilku miesięcy – podkreślał szef BBN.

Jak dodaje Paweł Soloch, założenia są przygotowywane.

– W momencie, kiedy już zapadną po konsultacjach międzyrządowych i również z instytucjami współpracującymi, to będą ogłoszone – powiedział polityk.

Jak zapowiedziało MSWiA, Biuro Ochrony Rządu ma uzyskać prawo do czynności operacyjno-rozpoznawczych, zmniejszone mają zostać jego zadania za granicą, a rozszerzone w kraju. Zmienić ma się również nazwa tej służby, a jej szef ma się stać takim samym organem, jak szef policji czy Państwowej Straży Pożarnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj