fot. Tomasz Strąg

MS: Sebastian Kaleta wiceministrem i przewodniczącym komisji weryfikacyjnej

Sebastian Kaleta został wiceministrem w resorcie sprawiedliwości oraz nowym przewodniczącym komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich – poinformował w poniedziałek resort sprawiedliwości.

„Premier Mateusz Morawiecki na wniosek Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro powołał Sebastiana Kaletę na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz powierzył funkcję przewodniczącego Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich” – przekazał w komunikacie rzecznik prasowy MS Jan Kanthak.

Sebastian Kaleta urodził się w 1989 r. Do liceum uczęszczał w Chełmie. W 2013 r. ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, zaś w 2017 r. ukończył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie i po zdaniu egzaminu zawodowego został radcą prawnym.

Od 2016 r. Sebastian Kaleta współpracuje z Ministerstwem Sprawiedliwości, był m.in. rzecznikiem prasowym ministra sprawiedliwości. Z funkcji rzecznika zrezygnował, gdy od czerwca 2017 r. został członkiem Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. W marcu 2018 r. został zastępcą przewodniczącego tej komisji i – jak podano na stronie resortu – „zajmował się sprawami redukowania skutków związanych z decyzjami reprywatyzacyjnymi wydanymi niezgodnie z prawem, a dotyczącymi warszawskich nieruchomości”.

Był też jednym ze współzałożycieli i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Młodzi dla Polski (2012-2016).

Od ostatnich wyborów samorządowych w 2018 r. radny Warszawy. W Radzie zasiada w komisjach zajmujących się infrastrukturą i inwestycjami, integracją europejską oraz sportem.

Zmiana na stanowisku przewodniczącego komisji weryfikacyjnej była konieczna, gdyż dotychczasowy szef tej komisji i jeden z wiceministrów w MS – Patryk Jaki – uzyskał mandat europosła w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego.

PAP/RIRM

drukuj