fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

MRPiPS kontroluje sytuację na rynku zatrudnienia

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej monitoruje sytuację na rynku zatrudnienia, który dotyka pandemia koronawirusa.

Wiceminister pracy Stanisław Szwed powiedział, że musimy być przygotowani na dwa etapy. Pierwszy dotyczy trzech najbliższych trudnych miesięcy a drugi kolejnych, które także nie będą łatwe dla firm i pracowników.

Rząd wprowadza zapisy z tzw. tarczy antykryzysowej tak, by firmy, które dotknęły obostrzenia związane z walką z patogenem, nie musiały zwalniać pracowników. Trwają prace nad kolejnymi przepisami.

– To rozwiązania zarówno dla małych przedsiębiorców, tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą, jak i średnich i dużych firm, które mogą z naszych propozycji skorzystać. Mamy przygotowaną w tej chwili drugą tarczę, która obejmie na przykład możliwość zwolnień ze składki ZUS dla firm do 49 zatrudnionych. Będzie też tutaj rozwiązanie na poziomie 50 proc. zwolnienia z płacy na fundusz ubezpieczeń społecznych oraz kilka innych rozwiązań – mówił wiceminister Stanisław Szwed.

Sytuacja na rynku pracy w ostatnich latach była bardzo dobra. Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym tego roku wyniosła 5,5 proc. Pod koniec tego miesiąca w urzędach pracy było zarejestrowanych ok. 920 tys. osób. Resort pracy prognozuje na koniec roku bezrobocie na poziomie 9-10 proc.

 

RIRM

drukuj