fot. PAP/Paweł Supernak

MON powoła specjalnego pełnomocnika ds. przestrzeni kosmicznej

Ministerstwo Obrony Narodowej powoła pełnomocnika ds. przestrzeni kosmicznej. Ma on przygotować strategię resortu w tej dziedzinie.

Pełnomocnik będzie reprezentował resort na forach: NATO, UE i Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ma on m.in. przedstawić propozycje wypracowania zdolności telekomunikacyjnych i rozpoznania satelitarnego.

Do obowiązków pełnomocnika do spraw przestrzeni kosmicznej będzie też należało opracowanie założeń dotyczących budowy kompetencji kosmicznych m.in. w polskim przemyśle zbrojeniowym.

Prof. Wiesław Wysocki, historyk wojskowości, wskazał, że powołanie tego typu funkcji jest działaniem dalekosiężnym.

– Pojawiają się nowe przestrzenie czy formy możliwych działań dotyczących sfery informatycznej, kosmicznej. Myślę, że potrzebny jest i skoro już w niektórych siłach zbrojnych pojawiają się formacje, które mają się tym zajmować i zagospodarowywać te przestrzenie, to potrzebny jest także w Wojsku Polskim, jeżeli chcemy być nowoczesną armią. Potrzebny jest swoisty sztab, który będzie to organizował i taki pełnomocnik pewnie będzie miał zlecone tego typu zadania – powiedział prof. Wiesław Wysocki.

Do 31 sierpnia 2020 r. pełnomocnik ma przygotować projekt decyzji ministra obrony narodowej w sprawie powołania zespołu zadaniowego ds. operacyjnego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Zespół będzie organem doradczym pełnomocnika.

RIRM

drukuj