fot. mon.gov.pl

MON: Jeszcze w tym roku powstaną 143 „Ławki Niepodległości”

MON rozstrzygnęło ogłoszony w kwietniu konkurs ofert na budowę multimedialnych „Ławek Niepodległości”; okolicznościowy mebel stanie w każdym województwie – poinformował we wtorek resort obrony.

Komisja konkursowa przeanalizowała 262 oferty. Samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie, przedstawiły zgłoszenia, proponując lokalizację, plan budowy, wysokość wkładu własnego oraz propozycję nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią. Dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki otrzyma 136 samorządów.

„Ławką Niepodległości chcemy wspólnie uczcić pamięć patriotów, dowódców i żołnierzy. Ogromna liczba zgłoszeń samorządów jest dowodem miłości do Polski, przywiązania do tradycji i szacunku dla wojska” – powiedziała cytowana w komunikacie MON przewodnicząca komisji konkursowej, dyrektor Centrum Operacyjnego MON Agnieszka Glapiak.

Jak podało MON, samorządy planują postawić „Ławki Niepodległości” w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców: na rynkach, bulwarach, w parkach i w miejscach pamięci związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi.

Ławki mają się odznaczać walorami edukacyjnymi i praktycznymi. Siedząc na ławce będzie można posłuchać Marszu Pierwszej Brygady, przemówienia Józefa Piłsudskiego i innych nagrań. Pomniki będą miały fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych, zostaną wyposażone w ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot sieci bezprzewodowej. Projekt „Ławki Niepodległości” pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Będzie ona podświetlana diodami elektroluminescencyjnymi.

„Program budowy +Ławek Niepodległości+ to odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc strony rządowej. Inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawe, jak również kościelna osoba prawna – będą mogły uzyskać od MON bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu” – podkreśliło MON. „Ławki Niepodległości” powinny powstać do 28 grudnia br. Informacje o wynikach konkursu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej MON: http://bip.mon.gov.pl/ogloszenia/konkurs-lawka-niepodleglosci/lawka-niepodleglosci-dla-samorzadow-1032548y/

Projekt multimedialnych „Ławek Niepodległości” został ogłoszony przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka 20 kwietnia. Konkurs związany z upamiętnieniem stulecia odzyskania niepodległości zastąpił program „Kolumn Niepodległości”.

Ławki mają być dostosowane do miejsca i być nośnikami treści o charakterze regionalnym, dlatego oprócz fragmentów Marszu Pierwszej Brygady i depeszy Piłsudskiego notyfikującej powstanie państwa polskiego, urządzenia mają odtwarzać nagrania dotyczące Armii Hallera, Powstania Wielkopolskiego czy powstań śląskich. MON zapowiadało, że ławki będą pogrupowane w szlaki tematyczne.

W październiku ub.r. MON pod kierownictwem Antoniego Macierewicza rozpisało konkurs na „Kolumny Niepodległości”. Jego założeniem było wybudowanie w miejscach szczególnych dla historii Polski okolicznościowych memoriałów w formie kolumn. Na początku stycznia resort zapowiedział, że program „Kolumny Niepodległości” będzie nadal realizowany, mimo że w konkursie nie udało się wyłonić projektu spełniającego wszystkie kryteria. Do konkursu zgłoszono siedem prac; dwie nie spełniły wymagań. MON postanowiło zmienić formę uczczenia rocznicy. Według mediów koszt jednej ławki to ok. 30 tys. zł.

PAP/RIRM

drukuj