fot. PAP/Maciej Kulczyński

MON: blisko tysiąc żołnierzy USA już w Polsce

Już dzisiaj mamy prawie 1 tys. amerykańskich żołnierzy na naszym terenie. Pierwszy sprzęt również przekroczył polską granicę – powiedział na konferencji prasowej rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz.

Rzecznik poinformował, że powitanie amerykańskich żołnierzy nastąpi 14 stycznia, w każdym województwie odbędą się spotkania, które mają rozpoczynać się o godz. 12.00 i potrwają do godz. 17.00.

Pierwsze grupy amerykańskich żołnierzy przybyły w sobotę na lotnisko we Wrocławiu i na poligon koło Żagania (Lubuskie). Amerykańskie pododdziały przygotowujące obecność zasadniczych sił są w Polsce od grudnia 2016 r.

W piątek w niemieckim porcie Bremerhaven rozpoczęto wyładunek skierowanego do Polski sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z USA. Z niemieckiego portu sprzęt amerykańskiej brygady pancernej jest przewożony koleją, konwojami wojskowymi i komercyjnymi w rejony Żagania i Drawska Pomorskiego (Zachodniopomorskie). Od lutego żołnierze i sprzęt z brygady zaczną się dyslokować w regionie, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami.

PAP/RIRM

 

drukuj