fot. PAP/Adam Warżawa

Ministerstwo sportu chce inwestować w aktywność fizyczną Polaków. Połowa wcale nie ćwiczy

Sportowa aktywność Polaków pozostawia wiele do życzenia. I nie chodzi tu o bierne kibicowanie przed telewizorem czy na stadionach, a o realną aktywność fizyczną. Regularnie sport uprawia jedynie co czwarta osoba, ale połowa z nas nie ćwiczy wcale.

Sport, rekreacja, turystyka. Wszystko to wpływa na nasz organizm, nasze samopoczucie, na nasze zdrowie. Niestety, Polacy wciąż są na bakier z aktywnością fizyczną. To natomiast skutkuje częstszymi wizytami u lekarzy. Koszty opieki zdrowotnej i absencji pracowniczych są wysokie. Szacuje się, że straty z tego tytułu sięgają 7 mld zł rocznie.

– Wraz z wiekiem spada aktywność fizyczna Polaków, również dwukrotnie rzadziej niż średnia w Unii nasi emeryci uprawiają sport – mówił Krzysztof Kutwa, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dlatego Ministerstwo Sportu i Turystyki chce zaprosić Polaków do sportu przy pomocy wielu programów.

– Ministerstwo Sportu i Turystyki stale stara się to robić, w szczególności przez rozwój infrastruktury sportowej, upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży – wskazał Mateusz Rafał z resortu.

Mowa tu chociażby o rządowym programie „SKAUT”, który będzie wychwytywał talenty wśród najmłodszych. Na ogólnopolską sieć skautów będą składali się trenerzy, instruktorzy i nauczyciele wychowania fizycznego. Należy pamiętać, że społeczeństwo sprawne fizycznie przyczynia się do wzrostu dobrobytu.

– Jeżeli chodzi o wartość całego polskiego rynku sportu, szacuje się, że jest to ok. 10 mld zł, a udział w PKB ok. 2 proc. Miejmy nadzieję, że będzie on coraz większy, ponieważ jest to istotny społecznie wpływ. Wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i poczucie wspólnotowości – powiedział Mateusz Rafał.

To, jaki jest wpływ sportu na naszą gospodarkę ukazuje raport „Polski rynek sportu” Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Optymizmem może napawać fakt wysokich nakładów na infrastrukturę sportową przeznaczanych zarówno przez samorządy, jak i władze centralne. Tu jesteśmy na ósmym miejscu w całej Unii Europejskiej. 

TV Trwam News/RIRM

drukuj