fot. pl.wikipedia.org

Ministerstwo kultury odnowiło ponad 1,3 tys. grobów polskich bohaterów wojny 1920 r.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnowiło 1,3 tys. grobów polskich bohaterów wojny 1920 r., które znajdują się na terenie Białorusi, Litwy i Łotwy. W tym roku resort zadba o odnowienie kolejnych 17 cmentarzy i kwater – poinformował resort kultury.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnowiło ponad 1,3 tys. grobów i mogił zbiorowych za wschodnią granicą Polski. W tym roku resort zadba o odnowienie kolejnych 17 cmentarzy i kwater.

„Remont ocalałych grobów wojennych z okresu wojny polsko – bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej to hołd złożony polskim żołnierzom, którzy polegli na terenach dzisiejszej Białorusi, Litwy i Łotwy” – podano.

Poinformowano, o odnowionych w 2019 r. 14 cmentarzach i kwaterach wojennych na Białorusi – w miejscowościach: Brześć-Adamkowo, Dokszyce, Duniłowicze, Jazno, Głębokie, Kobryń, Królewszczyzna, Krzywicze, Kurzeniec, Nowy Świerżeń, Podświle, Użanka, Wołkołata, Zadoroże.

W tym samym czasie wyremontowano trzy miejsca pamięci na Litwie – w Mejszagole i Wilnie (cmentarz Nowa Rossa i cmentarz na Zakrecie). W 2019 r. na terenach łotewskiej Łatgalii odzyskało godny wygląd dziewięć cmentarzy i kwater – w miejscowościach: Józefów, Krasław, Łociki, Peski, Putramiszki, Warnowice, groby przy drodze w okolicy Derwaniszek oraz dwie kwatery w Ławkiesach.

W tym roku ministerstwo kontynuuje remont mogił na 12 cmentarzach i kwaterach na Białorusi – w Brzozówce, Dołhinowie, Grodnie, Holszanach, Kobryniu, Lidzie, Miadziole, Nieświeżu, Oszmianie, Słonimie, Stołpcach i Wornianach. Na Litwie odnawiane są groby na wileńskim cmentarzu na Zakrecie. Łotewskie miejsca pochówków polskich bohaterów są remontowane w czterech miejscowościach – Bukmujżach, Dyneburgu, Jankiszkach i Wyżkach.

Resort kultury od 2017 r. dba o ocalałe kresowe groby wojenne z okresu walk 1919-1920. Prace finansuje ministerstwo ze swojego budżetu oraz z programu ministra „Miejsca pamięci narodowej za granicą”.

 PAP

drukuj