PAP/Rafał Guz

Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział podpisanie planu modernizacji polskiej armii

Szef MON Mariusz Błaszczak jeszcze jesienią ma podpisać plan modernizacji technicznej armii na okres 15 lat, do 2035 r. W Kielcach, minister obrony zapewnił, że perspektywy rozwoju armii i bezpieczeństwa kraju są dobre.

Szef MON zaznaczył, że program modernizacji technicznej armii do 2026 r. opiewa na najwyższą w historii naszego kraju wartość 185 mld zł i jest o 45 mld zł większy niż wartość poprzedniego programu.

„To tylko jeden etap w naszym procesie modernizacji” – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Dodał, że prezydent RP przyjął już główne kierunki rozwoju sił zbrojnych na kolejną, piętnastoletnią perspektywę, a rząd omawia szczegółowe kierunki tego rozwoju.

– Ten proces przebiega spójnie. Zależy mi na tym, żeby w tych dziedzinach, w których Polski przemysł zbrojeniowy odnosi sukcesy był wspierany. Dowodem tego jest fakt, że przez lata kontrakty kierowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej do polskiego przemysłu zbrojeniowego opiewały na kwotę 3,5–3,7 mld zł. W tym roku te kontrakty opierają na kwotę 5 mld zł, a więc widzimy wzrost. Ten wzrost zapewniamy temu, że władze polskie przeznaczają większe sumy na obronność, gdyż tak, jak powiedziałem, obronność jest priorytetem Prezydenta RP i polskiego rządu – zaakcentował szef MON.

Minister Mariusz Błaszczak wymienił też już zawarte umowy na dostarczenie przez USA systemów rakietowych Patriot i HIMARS. Dodał, że Polska złożyła zapytanie ofertowe dotyczące zakupu od USA ręcznych przeciwpancernych rakiet Javelin, które mają uzupełnić możliwości bojowe polskich żołnierzy, w tym żołnierzy WOT.

Przypomniał też, że polska armia zawarła kontrakt na zakup śmigłowców Black Hawk dla sił specjalnych i prowadzi rozmowy dotyczące zakupu od USA samolotów F-35.

RIRM

drukuj