Minister J. Szyszko zaprasza UNESCO do Puszczy Białowieskiej

8 lipca członkowie Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO mają odwiedzić Puszczę Białowieską. Zaproszenie wystosował minister środowiska prof. Jan Szyszko. To odpowiedź na kłamliwe informacje o puszczy, jakie próbują nagłaśniać tzw. ekolodzy i lewicowo-liberalne media.

„Jan Szyszko – mimo protestów – wycina Puszczę Białowieską” – taka narracja od kilku miesięcy dominuje w lewicowo-liberalnych mediach. Nagłaśniają ją tzw. ekolodzy, którzy w całej dyskusji pomijają także lokalną społeczność. Ta stoi murem za leśnikami i resortem środowiska. Nastroje społeczne próbowano podsycać poprzez kłamliwe doniesienia o tym, że UNESCO wykreśli puszczę z listy światowego dziedzictwa. Na razie nie ma mowy nawet o tym, aby puszcza znalazła się na liście dziedzictwa zagrożonego – tłumaczy wiceminister środowiska Andrzej Konieczny.

W tej chwili założenie jest takie, że dyskusja na temat obiektów w zagrożeniu lub nie, zostanie przeniesiona na rok 2018 – skomentował.

Tymczasem nawet wpisanie puszczy na listę dziedzictwa zagrożonego UNESCO nie wiąże się z żadnym skandalem. W sprawie zabrała głos Magdalena Gawin,  Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

– W tej chwili jest bardzo wiele tych obiektów, które mają rekomendację wpisania na listę, i puszczy wśród tych obiektów nie ma – powiedziała wiceminister.

Jednak, w odpowiedzi na kłamliwe doniesienia w całej sprawie, minister środowiska zaprasza do Puszczy Białowieskiej delegację UNESCO. Wizytację zaplanowano na najbliższą sobotę. Zaproszenie w imieniu resortu przekazał wiceminister Andrzej Konieczny.

Według wcześniejszych zapowiedzi prof. Jana Szyszko, ministerstwo złoży wniosek o wpisanie puszczy na listę dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego UNESCO. Obecnie znajduje się ona na liście dziedzictwa przyrodniczego, co w ocenie resortu było błędem.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj