Minister J. Czaputowicz: bezpieczeństwo jest priorytetem dla Polski i Estonii

Bezpieczeństwo jest priorytetem dla Polski i Estonii; przywiązujemy ogromną wagę do umocnienia i relacji transatlantyckich oraz wzmacniania obecności NATO na wschodniej flance – powiedział w Warszawie szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Estonii Urmasem Reinsalu.

Wizyta w Polsce jest pierwszą wizytą zagraniczną szefa estońskiej dyplomacji. Urmas Reinsalu podkreślił, a wspólnej konferencji prasowej z polskim ministrem spraw zagranicznych, że decyzja o tym, by jako pierwszą odwiedzić właśnie stolicę Polski jest symboliczna. Przypomniał, że prezydenta Andrzej Duda też wybrał Estonię na cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej w sierpniu 2015 r.

Jacek Czaputowicz podkreślił, że Estonia jest jednym z najbliższych partnerów Polski na forum UE i NATO.

„Podobnie postrzegamy wyzwania i szanse, przed którymi stoi nasz region. Łączą nas zbieżne stanowiska w odniesieniu do problematyki bezpieczeństwa, problematyki wschodniej oraz współpracy regionalnej” – mówił szef polskiego MSZ.

Zaznaczył, że bezpieczeństwo jest dla naszych krajów priorytetem a Polska i Estonia należą do tych państw NATO, które wydają na obronność 2 proc. PKB.

„Przywiązujemy ogromną wagę do umocnienia i naszych relacji transatlantyckich, a także wzmacniania obecności sojuszniczej na wschodniej flance NATO” – powiedział.

Jacek Czaputowicz poinformował, że z Urmasem Reinsalu rozmawiali też o przygotowaniach do szczytu NATO w Londynie.

„Dostrzegamy potrzebę przygotowania Sojuszu Północnoatlantyckiego i państw członkowskich na nowe typy zagrożeń” – powiedział.

Współpraca Polski z Estonią obejmuje także kwestie cyberbezpieczeństwa.

Dodał, że rozmowa dotyczyła też kwestii wschodnich w tym relacjom z Rosją oraz sytuacji na Ukrainie po zaprzysiężeniu nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Tematem rozmowy był też unijny program Partnerstwa Wschodniego

„Polska jest orędownikiem zacieśniania współpracy pomiędzy Unią Europejską a sześcioma państwami Partnerstwa Wschodniego (Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Gruzja, Armenia i Azerbejdżan) w takich obszarach jak zbliżenie ustawodawstwa, współpraca sektorowa czy instytucjonalizacja tej współpracy” – powiedział.

Ministrowie omówili też sytuację w Unii Europejskiej w kontekście trwających wyborów do PE i nowego cyklu instytucjonalnego.

„Potwierdziliśmy wspólny interes Polski, Estonii i innych państw regionu odnośnie reformy UE. Z naszej perspektywy istotne pozostaje rozwijanie jednolitego rynku, usuwanie barier, zapobieganiu kreowania nowych barier; musimy też dbać o konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw na globalnym rynku” – powiedział szef MSZ.

Jak dodał, nasze kraje podzielają też przekonanie o potrzebie „utrzymania poważnego finansowania tradycyjnych polityk UE, takich jak polityka sektorowa czy Wspólna Polityka rolna”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl