fot. PAP/Waldemar Deska

Min. Z. Ziobro: Postępowanie karne ws. wypuszczenia przez sąd podejrzanych o wyłudzenia VAT

Minister sprawiedliwości – Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował w poniedziałek, że polecił prowadzenie postepowania karnego w sprawie nierozpoznania przez częstochowski sąd w wymaganym terminie wniosków o aresztowanie podejrzanych o wyłudzenia.

Wyraził przekonanie, że sprawa powinna być rozpoznawana także pod kątem odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Pod koniec września częstochowski sąd rejonowy nie zdążył rozpoznać wniosków w określonym przepisami terminie 24 godzin, na wolność zostało wypuszczonych pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenie ze Skarbu Państwa prawie 7 mln zł i pranie brudnych pieniędzy. Po upłynięciu doby od wpłynięcia wniosków sąd ogłosił postanowienia o umorzeniu postępowania w sprawie aresztu i zwolnił podejrzanych.

„W tej sprawie poleciłem prowadzenie postępowania karnego Wydziałowi Spraw Wewnętrznych PK, poleciłem zająć się tą sprawą panu prokuratorowi krajowemu Bogdanowi Święczkowskiemu” – powiedział Zbigniew Ziobro w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Częstochowie.

„Jaki będzie dalszy tok postępowania, to będzie zależało od prokuratorów prowadzących postępowanie (…) Nie chcę wypowiadać się, by nikt mi nie zarzucił, że ingeruję w przebieg tego postępowania” – dodał minister. Wyraził przekonanie, że odrębnie powinna być badana także odpowiedzialność dyscyplinarna.

„Na tego rodzaju ewenementy i precedensy, w złym tego słowa znaczeniu, nie można sobie pozwolić” – oświadczył Zbigniew Ziobro.

Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że walka z wyłudzeniami podatku VAT to jeden z priorytetów rządu.

„To właśnie dzięki konsekwentnej walce z wyłudzeniami VAT udało nam się zgromadzić pieniądze, które pozwoliły nam realizować ważne projekty społeczne, bo w przeciwieństwie do poprzednio rządzących Polską polityków PO i PSL my mówiliśmy, że pieniądze są (…), tylko trafiają nie tam, gdzie powinny” – mówił min. Ziobro.

Jak przekonywał, pieniądze wyłudzane wcześniej przez mafie VAT-owskie zaczęły trafiać do budżetu. Zbigniew Ziobro mówił, że kiedy został Prokuratorem Generalnym zdecydował o przeniesieniu tego rodzaju śledztw do prokuratur okręgowych i regionalnych. Stworzył też specjalny departament w PK, który koordynuje postępowania dotyczące VAT. Przypomniał, że zmieniono też przepisy, zaostrzając kary za tego typu przestępstwa do 25 lat więzienia.

„To zadziałało z ogromną siłą i przyniosło rezultaty, mierzone 43 miliardami tylko w 2017 r., które do budżetu trafiły (…)” – zaznaczył.

Jak podawał wcześniej częstochowski sąd, nierozpoznanie w wymaganym terminie wniosków o aresztowanie podejrzanych o wyłudzenie od Skarbu Państwa prawie 7 mln zł wynikało ze stanu zdrowia sędziego, który miał je rozpoznawać – w dniu, w którym miał rozpoznawać wnioski trafił na szpitalny oddział ratunkowy. Kolejny wyznaczony sędzia miał inną sprawę aresztową, musiał się też zapoznać z aktami i nie zdążył rozpoznać wniosków.

Jak powiedział w poniedziałek Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, w ostatni piątek Sąd Okręgowy w Częstochowie rozpoznawał zażalenia na umorzenie spraw aresztowanych i wszystkie je uwzględnił.

„Sąd podzielił stanowisko prokuratury, że pomimo upływu okresu 24 godzin nie było podstaw do umorzenia postępowania w przedmiocie tych wniosków. Należało procedować w dalszym ciągu, oczywiście umożliwiając podejrzanym skorzystanie z wolności” – wskazał prokurator.

Sprawa została skierowana ponownie do sądu rejonowego, który w najbliższych dniach rozpozna wnioski o areszt.

PAP

drukuj