fot. Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Min. Szyszko zadowolony z decyzji NSA ws. cięć w Puszczy Białowieskiej

Minister środowiska prof. Jan Szyszko jest zadowolony z decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego. We wtorek sąd oddalił skargę kasacyjną ws. większych cieć w Puszczy Białowieskiej. Złożył ją Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. Postanowienie jest prawomocne i nie podlega zaskarżeniu.

Wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę rzecznika, uzasadniając to brakiem uprawnień do rozpoznania sprawy. Sprawa dotyczyła zmian w planie urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża.

W aneksie do pierwotnego planu minister zarządził zwiększenie pozyskania drewna z 63 tys. metrów sześciennych do 188 tys. metrów sześciennych w ciągu 10 lat. Decyzja wynika z konieczności walki z kornikiem, który masowo zaatakował drzewa.

Szef resortu środowiska prof. Jan Szyszko mówi, że zarówno polskie, jak i unijne urzędy zaczynają rozumieć zasadność działań podejmowanych na terenie Puszczy Białowieskiej.

Bardzo się cieszę z takiej decyzji. Spodziewałem się, że taka ona będzie. Jest to nic innego, jak respektowanie prawa. Nasze postępowania w Puszczy Białowieskiej związane z aneksem są prawidłowe i nie podlega jakiejkolwiek wątpliwości, że są zgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Mogę również powiedzieć na bazie tego, co stało się w Luksemburgu, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej również dojrzał, że Polska ma rację. Trybunał ma w tej chwili duże wątpliwości, jak wyjść z tego problemu nie tylko z honorem dla siebie, ale i dla Polski – wskazuje prof. Jan Szyszko.

W lipcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął wstępną decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania prac na terenie Puszczy Białowieskiej. We wtorek odbyło się drugie już wysłuchanie stron przed Trybunałem Sprawiedliwości UE ws. zakazu wycinki. Na 12 grudnia zaplanowano kolejną rozprawę.

 

RIRM

drukuj