fot. TV Trwam News

Min. Sprawiedliwości wesprze strażaków ochotników sprzętem o wartości 100 mln zł

Nowoczesny sprzęt ratowniczy o wartości 100 mln zł trafi do Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju. W środę Ministerstwo Sprawiedliwości podpisało z Państwową Strażą Pożarną umowę dotyczącą wsparcia strażaków ochotników z Funduszu Sprawiedliwości.

Program wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości dla Ochotniczych Straży Pożarnych obejmuje wszystkie województwa. Dzięki niemu do OSP w całym kraju ma trafić nowoczesny sprzęt ratowniczy, w tym zestawy medyczne i defibrylatory, o wartości ponad 100 milionów zł.

„Ministerstwo Sprawiedliwości zaangażowało się, poprzez Fundusz Sprawiedliwości, we wspieranie Ochotniczych Straży Pożarnych. Już teraz korzystamy z profesjonalnej wiedzy Państwowej Straży Pożarnej, która jest bezcenna. Dziś nadajemy tej współpracy formalny charakter” – powiedział, cytowany w komunikacie MS minister Zbigniew Ziobro.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński podkreślił, że „straże ochotnicze wymagają wielkiego wsparcia”.

„Stanowią równorzędne płuco systemu ratowniczego w Polsce. Pamiętajmy, że straż pożarna to obecnie najbardziej wielofunkcyjna służba w Polsce. Jedynie 25 procent jej działalności stanowi gaszenie pożarów. Zdecydowana większość aktywności to reakcje na inne groźne zdarzenia: wypadki komunikacyjne, klęski żywiołowe czy zagrożenia ekologiczne” – mówił Zieliński.

Umowa, którą w środę podpisali pełnomocnik ds. Funduszu Sprawiedliwości Michał Woś i komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski stanowi, że w wyborze odpowiedniego sprzętu dla OSP pomóc mają specjaliści z Państwowej Straży Pożarnej. Specjaliści z Państwowej Straży Pożarnej pomogą w ustaleniu, jakiego wyposażenia potrzebują konkretne jednostki OSP. Będę też brali udział w rozpatrywaniu wniosków o wsparcie.

Zreformowany Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości, działa od września 2017 r. Fundusz rozporządza pieniędzmi zasądzanymi od sprawców przestępstw. Zmiany ustawowe pozwoliły na poszerzenie katalogu organizacji, które dzięki wsparciu Funduszu Sprawiedliwości będą mogły pomagać poszkodowanym.

PAP/RIRM

drukuj