fot. Tomasz Strąg

Min. Macierewicz przedstawi dziś ustalenia podkomisji ds. katastrofy smoleńskiej

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przedstawi dziś dotychczasowe ustalenia podkomisji badającej przyczyny tragedii smoleńskiej. Po południu zbierze się sejmowa Komisja Obrony Narodowej.

Sprawozdanie szefa MON ma zawierać m.in. dane na temat kwot wypłaconych z budżetu państwa dla poszczególnych członków podkomisji, a także wydatków na realizację powierzonych jej zadań. W posiedzeniu ma wziął udział także przewodniczący podkomisji dr Kazimierz Nowaczyk.

Z kolei minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ma poinformować posłów o planowanej skardze do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Chodzi o „zagrabienie polskiego mienia” przez Federację Rosyjską w związku z przetrzymywaniem wraku samolotu Tu -154M. Posiedzenie komisji obrony zostało zwołane na wniosek opozycji.

Według posła Michała Jacha, przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej, dyskusja nie obędzie się bez kolejnych awantur ze strony polityków PO.

Będą znowu te same oskarżenia posłów PO, którzy po raz kolejny wywołają mało przyjemną sytuację. Musimy to przeżyć. Oni nie potrafią uszanować tragedii, jaką doświadczyła Polska i rodziny ofiar. Musimy przeżyć kolejny raz okaz braku kultury, żeby nie powiedzieć chamstwa, ze strony wielu posłów. Myślę, że Pan minister przedstawi te ustalenia w odpowiedni sposób. Wnioski ministra Macierewicza i prezesa Kaczyńskiego są coraz bliższe tego, żebyśmy się dowiedzieli o ostatecznej decyzji i ostatecznej opinii na temat przyczyn tej tragedii – zaznacza Michał Jach.

Podkomisję ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej powołał w lutym ub.r. minister Antoni Macierewicz. Szef MON wskazał, że instytucje państwowe, które wcześniej badały katastrofę, nie dopełniły swoich najbardziej podstawowych obowiązków.

10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób. Delegacja udawała się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

RIRM

drukuj