fot. PAP/Rafał Guz

Min. M. Dworczyk: W projekcie ustawy stworzenie rejestru lotów HEAD i zakaz przelotów dla rodzin

Rząd chce wprowadzić ustawę o organizacji lotów najważniejszych osób w państwie. Będzie ona z jednej strony odpowiedzią na potrzebę administracji, a z drugiej na oczekiwania opinii publicznej – zapowiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Minister przedstawił propozycje regulacji m.in. wprowadzenie centralnego rejestru wszystkich lotów HEAD i zakaz przelotów dla rodzin. A także złożenie odpowiedzialności na szefa KPRM za ewentualną odmowę realizacji lotu.

Najważniejsze założenia to jawność, jasne reguły i odpowiedzialność – podkreślił Michał Dworczyk.

Wprowadzenie centralnego rejestru wszystkich lotów HEAD, prowadzonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz pełna transparentność. W tym rejestrze prowadzonym w KPRM w kilka dni po zrealizowaniu lotu będą ujawnione wszystkie informacje na temat daty, celu, miejsca, do którego lot się odbywał oraz osób, które towarzyszyły HEAD-owi, czyli jednej z tych czterech najważniejszych osób w państwie. Drugi filar, o który chcielibyśmy, aby ta ustawa była oparta, to jasne reguły. Chcemy doprecyzować zasady, na których osoby towarzyszące mogą brać udział w locie. Chcemy wprowadzić zakaz przelotów dla rodzin, poza udziałem w oficjalnych delegacjach – mówił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak wskazał minister ustawa ma być ponadczasowa, dlatego do pracy nad zmianami Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zaprosi szefów innych kancelarii, w tym prezydenta, Sejmu i Senatu, a ponadto Urząd Lotnictwa Cywilnego i MON. Zaproszeni będą też szefowie wszystkich klubów parlamentarnych. Pierwsze spotkanie tego gremium miałoby się odbyć już w najbliższy poniedziałek o 14.00 w Kancelarii Premiera.

 

RIRM/PAP

drukuj