PAP/Jakub Kamiñski

Min. M. Błaszczak zapowiedział zmiany ułatwiające rekrutację w wojsku

Dobra informacja dla wszystkich tych, którzy myślą o wstąpieniu do wojska – minister obrony zapowiedział zmiany ułatwiające rekrutację. Mariusz Błaszczak odwiedził w sobotę Poznań, w którym spotkał się z uczestnikami „Wojskowego Wyzwania”.

Chcesz zobaczyć jak wygląda służba wojskowa – odwiedź jedną z 17. jednostek wojskowych.

– Każdy kto myśli o tym, aby wstąpić w szeregi armii, zostać żołnierzem, ma możliwość zrobienia tego na próbę – powiedziała kapitan Monika Trajdos z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

W lipcu i w sierpniu w każdą sobotę można przekonać się jak wygląda praca w wojsku. W sobotę w Poznaniu można było postrzelać, nauczyć się podstaw samoobrony czy zapoznać się z podstawami musztry wojskowej. Ale to nie wszystko.

– Chętni mają możliwość skorzystania z trenażera do nauki jazdy Rosomakiem, zobaczenia jak to wygląda. Mają możliwość nauki celowania i strzelania z różnego rodzaju broni – dodała kapitan Monika Trajdos.

Stolicę Wielkopolski odwiedził minister obrony narodowej. Mariusz Błaszczak zapowiedział zmiany ułatwiające rekrutację do wojsk specjalnych.

– Ułatwienia, które są wynikiem rozmów z żołnierzami, polegają na tym, że już na wstępnym etapie służby przygotowawczej będą typowani ci wszyscy, którzy chcieliby służyć w wojskach specjalnych – wskazał szef MON.

W spotkaniu z ministrem uczestniczyli żołnierze zawodowo uprawiający lekką atletykę: ubiegłoroczna złota medalistka mistrzostw Europy Justyna Święty-Ersetic i tegoroczny złoty medalista halowych mistrzostw Europy, tyczkarz Paweł Wojciechowski.

– Dzięki wojsku jestem lepszym sportowcem i lepszym człowiekiem. Mam nadzieję, że kiedyś, w przyszłości, kiedy moja przygoda ze sportem się skończy, dzięki sportowi będę lepszym żołnierzem – zaznaczył tegoroczny złoty medalista halowych mistrzostw Europy w skoku o tyczce.

Zarówno Paweł Wojciechowski, jak i Justyna Święty-Ersetic zachęcali wszystkich do wstępowania do wojska. „Wojskowe Wyzwanie” to jedna z form kampanii rekrutacyjnej „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Według szacunków MON, od ubiegłorocznego uruchomienia kampanii chęć wstąpienia do wojska zadeklarowało ponad 17 tysięcy osób. Również dziś wszyscy ci, którzy chcieli rozpocząć swoją przygodę z wojskiem, mogli wypełnić pierwsze dokumenty rekrutacyjne.

TV Trwam News/RIRM

drukuj