fot. PAP/Andrzej Grygiel

Min. M. Błaszczak: Moździerze Rak przykładem najnowocześniejszego sprzętu

Wojsko potrzebuje najnowocześniejszego sprzętu, jego przykładem jest samobieżny moździerz Rak – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

W poniedziałek w Giżycku minister obrony przekazał kompanijny moduł ogniowy złożony z moździerzy Rak i wozów towarzyszących 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. Odbył się także polsko-amerykański piknik wojskowy.

„Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Przykładem tego najnowocześniejszego sprzętu są moździerze samobieżne Rak razem z wozami dowodzenia, które miałem zaszczyt przekazać” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Powtórzył, że jego celem jest zwiększenie liczebności armii – czemu służy kampania rekrutacyjna „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, prowadzona także w Giżycku, modernizacja techniczna armii i jak najmocniejsze osadzenie w strukturach NATO, a szczególnie zacieśnianie relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Przypomniał decyzję o powołaniu 18. Dywizji Zmechanizowanej, a także kontrakty ze stroną amerykańska na zestawy obrony powietrznej Patriot oraz artylerii rakietowej HIMARS. Dodał, że trwają negocjacje w sprawie zakupu przez Polskę wielozadaniowych samolotów bojowych F-35.

Giżycka brygada otrzymuje kompanijny moduł ogniowy, w skład którego wchodzi 8 moździerzy M120 Rak, na podwoziu transportera Rosomak, zaprojektowanych w Hucie Stalowa Wola, oraz cztery wozy dowodzenia. Pierwsze pojazdy tego typu wojsko otrzymało w 2017 r.

PAP/RIRM

drukuj